.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Jak zarządzać ogrzewaniem domu i wody za pomocą jednego urządzenia?

Obniżenie zużycia energii w budynku, równoznaczne ze zmniejszeniem kosztów eksploatacyjnych, można osiągnąć poprzez instalację automatycznego sterowania ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją oraz temperaturą c.w.u. Montaż regulatora systemowego do profesjonalnych urządzeń grzewczych i chłodzących pozwala zwiększyć ich efektywność nawet o 5%. Jak działa taki system?

Smart home: jak zarządzać całym ogrzewaniem domu i wody za pomocą jednego urządzenia?
Smart home: jak zarządzać całym ogrzewaniem domu i wody za pomocą jednego urządzenia? {Źródło: vaillant.pl]

Bezobsługowe systemy grzewcze oraz inne instalacje odpowiedzialne za wentylację i chłodzenie sprawiają, że nie trzeba samemu kontrolować temperatury w domu. Gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać lub gwałtownie rosnąć, systemy grzewcze samodzielnie dostosują swój sposób pracy do zmiennych warunków pogodowych.

Dom inteligentny z integracją systemów grzewczych

Reklama
oknonet.pl

Rozwiązania smart home cieszą się coraz większą popularnością, zarówno w domach nowo powstających, jak i tych modernizowanych. Na wzrost zainteresowania wpłynęło kilka czynników:

 • wzrost świadomości właścicieli domów, którzy w coraz większym stopniu interesują się ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami,
 • stale rosnące koszty eksploatacji budynku, wynikające głównie z podwyżek cen za prąd oraz opłat za paliwa zasilające urządzenia,
 • potrzeba znalezienia najbardziej energooszczędnych systemów, które w dłuższej perspektywie pozwolą skutecznie zaoszczędzić na rachunkach.

Dzięki inteligentnym systemom grzewczym, z którymi współpracują urządzenia odpowiedzialne za chłodzenie, wentylację czy podgrzewanie wody użytkowej, można zwiększyć efektywność energetyczną budynków aż o 30%, co realnie przełoży się na znacznie niższe rachunki. Aby jednak można było uzyskać takie wyniki, należy:

 • wykorzystać jak najbardziej precyzyjne informacje dotyczące temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku,
 • wybrać najkorzystniejsze działania pod kątem efektywności energetycznej.

W tego typu działaniach najskuteczniejsze są automatyczne regulatory pogodowe oraz automatyczne regulatory pokojowe, które można zintegrować niemal z każdym urządzeniem grzewczym w domu.

W jaki sposób regulować ogrzewanie domu przy pomocy techniki systemowej?

Automatyczne systemy domowe wspierają użytkowników w sytuacjach, gdy np.:

 • wysoka temperatura na zewnątrz powoduje wzrost temperatury w domu – użytkownik mógłby włączyć klimatyzację, co przyczyniłoby się do zwiększenia ilości zużywanej energii. W domu inteligentnym wystarczy, że automatyka zasłoni rolety zewnętrzne, jeśli system jest podłączony do sterowania akcesoriami okiennymi, a dopiero jeżeli ta czynność nie przyniesie efektu – włączy się chłodzenie;
 • wyjedziesz z domu i przez kilka dni nikt nie będzie w nim przebywał – użytkownik ustawiłby wentylację, cyrkulację wody i ogrzewanie domu na stały tryb pracy. Tymczasem automatyka ograniczy pracę poszczególnych urządzeń, dostosowując ją do aktualnych potrzeb energetycznych budynku;
 • w jednym z pomieszczeń zimą są większe zyski ciepła, niż w innych – np. jeden pokój jest dobrze nasłoneczniony lub na skutek gotowania, prasowania czy obecności dużej liczby ludzi jest w nim za ciepło. System automatycznie zmniejszy ogrzewanie jedynie w tym pomieszczeniu.

Tego typu działania są możliwe głównie dzięki współpracy bezobsługowych urządzeń, tj. gazowe kotły kondensacyjne, pompy ciepła, rekuperatory oraz systemy fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Aby jednak móc je zintegrować, potrzebne są regulatory temperatury – pokojowe oraz pogodowe.

Regulator pokojowy i pogodowy

Regulator pokojowy to termostat, który pozwala dostosować tryb pracy kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub rekuperatora na podstawie klimatu panującego wewnątrz pomieszczenia uznanego za reprezentatywne dla całego budynku. Analizuje on temperaturę, wietrzenie, zyski od nasłonecznienia itp.

Pokojowy regulator temperatury pozwala uzyskać bardzo wysoki komfort cieplny, ale niestety, pogarsza sprawność pracy innych urządzeń. Dzieje się tak, ponieważ regulator wymusza pracę urządzenia grzewczego (np. kotła) niezależnie od zmiennej temperatury zewnętrznej, aby utrzymać żądaną przez użytkownika temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Regulator pogodowy to termostat, który może pracować w dwóch trybach. Regulator pogodowy jest wyposażony w czujnik temperatury zewnętrznej. Praca regulatora w pierwszym trybie polega na analizie wyłącznie temperatury na zewnątrz budynku. W ten sposób można dostosować pracę kotła, pompy, rekuperatora, solarów do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu zwiększa się sprawność urządzeń.

Regulator pogodowy w drugim trybie działa na podstawie analizy temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz budynku (tak zwany tryb mieszany – regulator pokojowy + regulator pogodowy). W efekcie może on regulować pracę urządzeń, zwiększając ich sprawność, oraz precyzyjnie poprawiać komfort cieplny w pomieszczeniach.

Jak wykorzystać możliwości regulatorów temperatury?

Regulator pokojowy i regulator pogodowy pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Muszą jednak zostać odpowiednio zaprogramowane na podstawie indywidualnego trybu życia domowników. Najlepiej będzie przyjrzeć się więc uważnie przyzwyczajeniom swojej rodziny, aby ustalić:

 • w jakich porach dnia najczęściej korzystacie z łazienki i bierzecie kąpiel,
 • kiedy wychodzicie z domu i przez jak długi czas w budynku nikt nie przebywa,
 • czy Ty i Twoja rodzina spędzacie weekendy w domu i jak wygląda wówczas zużycie energii cieplnej i wody.

Na podstawie tych informacji można zaprogramować regulatory zgodnie ze swoimi potrzebami.

Można np. uruchomić tryb podgrzewania wody tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, czyli np. za dnia w godzinach 6:00 do 8:00, i wieczorem 17:00 do 23:00. Dzięki temu instalacja nie będzie podgrzewała wody użytkowej w nocy (albo gdy nas nie ma w domu), co znacznie zmniejszy zużycie energii. Z podgrzewania wody można także zrezygnować, gdy wszyscy członkowie rodziny są poza domem (np. w godzinach 10–15).

Innym sposobem na zwiększenie energooszczędności jest automatyczne ograniczenie ogrzewania budynku w nocy. Taki tryb pracy nie wychłodzi pomieszczeń, a jednocześnie pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku. Warto jednak pamiętać, aby w ciągu doby nie ustawiać zbyt skrajnych różnic temperatur. Całkowite wyłączenie ogrzewania zimą może wyziębić dom, przez co w ciągu dnia urządzenia będą musiały pracować ze zwiększoną mocą.

Źródło: vaillant.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz