
Na czym w zasadzie polega działanie magazynu energii?
Magazyn energii można porównać do gigantycznej baterii, dzięki której możemy przechowywać energię elektryczną ,,na później”. Ma to szczególne znaczenie przy instalacjach fotowoltaicznych z prostego względu. Zastanówmy się najpierw nad tym, jak powstaje nadwyżka energii. Zimą, gdy ekspozycja słońca nie jest tak duża jak latem, produkcja energii też jest znacząco mniejsza. Sezon letni jest idealnym czasem na produkcję energii słonecznej. Niebo jest wtedy praktycznie bezchmurne. Może się zdarzyć, że autokonsumpcja nie jest tak duża, jak ilość wyprodukowanej energii, przez co warto magazynować wytworzoną energię. Faktem jest, że słońce nie świeci 24 h na dobę, a w większości gospodarstw domowych najwięcej energii zużywa się rano i wieczorem, kiedy poziom nasłonecznienia nie jest tak wysoki jak w godzinach po południowych. Dzięki magazynowaniu energii możemy wytwarzać energię w sprzyjających jej warunkach, po to by później wykorzystać ją w godzinach największego zużycia.
Instalacja fotowoltaiczna zasila w domu wszystkie urządzenia i ładuje magazyn energii, a nadwyżki sprzedaje do sieci energetycznej i musi je odkupić od Ciebie Twój sprzedawca prądu. Wieczorem, gdy produkcja fotowoltaiki jest niższa, urządzenia w Twoim domu są zasilane przez prąd zmagazynowany w akumulatorze. Po rozładowaniu akumulatora do fotowoltaiki kupujesz prąd od swojego sprzedawcy prądu, a rachunek za prąd zostanie pomniejszony o wartość energii, którą wcześniej mu sprzedałeś. Warto wspomnieć, że rozliczenie ze sprzedawcą energii następuje w skali roku.
Magazyn energii przy instalacji fotowoltaicznej jest najbardziej racjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Unikniemy wtedy dodatkowych kosztów za opłaty przesyłowe w przypadku sprzedawania prądu do dystrybutora i jego późniejszego odkupowania. Jest to rozwiązanie, które coraz to bardziej zyskuje na popularności u konsumentów. Niewątpliwie zapewnia on większą niezależność inwestorowi. Właśnie z tego względu najczęściej na magazyn energii decydują się osoby, mieszkające w miejscowościach, gdzie zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Dzięki magazynowi energii inwestorzy nie będą mieć już takich problemów.
Czy można uzyskać dofinansowanie do magazynu energii?
Na rok 2023 najważniejszym programem obejmującym dofinansowaniami instalacje fotowoltaiczne i dodatkowe elementy- w tym magazyny energii, jest nowa odsłona programu Mój Prąd 5.0. Maksymalna kwota dofinansowania na magazyn energii z programu Mój Prąd wynosi aż 16 000 zł (maksymalnie 50% ceny zakupu i montażu magazynu energii). Sam program natomiast pozwala na uzyskanie do 58 000 zł dotacji na rozbudowę mikroinstalacji fotowoltaiczny
Źródło: ansolar.pl
ANSOLAR Andrzej Nowiczenko
Upalna 1A/44,
15-668 Białystok
tel. 513 339 633
e-mail: [email protected]
www.ansolar.pl
www.facebook.com
www.instagram.com/ansolarbialystok/
www.linkedin.com/in/ansolar-andrzej-nowiczenko
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.