Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Magazynowanie energii dla domu – zasilanie awaryjne

Kompletny zestaw zasilania awaryjnego z fotowoltaiki składa się z magazynu energii i inwertera, ale nie takiego dającego tylko możliwość współpracy z siecią energetyczną /wersja on-grid. Musi to być natomiast inwerter potrafiący przekazywać energię bez połączenia z siecią / wyspowy bądź taki, który pełni jedną i drugą funkcję / hybrydowy.

Magazynowanie energii dla domu – zasilanie awaryjne
Magazynowanie energii dla domu – zasilanie awaryjne

 

Instalacja PV z zasilaniem awaryjnym wymaga więc albo inwertera hybrydowego lub zestawu złożonego z inwertera sieciowego współpracującego z inwerterem wyspowym.

W tym ostatnim układzie gdy energia z sieci jest dostępna, pracuje inwerter sieciowy, a przy jej zaniku inwerter sieciowy zostaje rozłączany i, a automatycznie rozpoczyna pracę inwerter wyspowy, zasilając wybrany obwód awaryjny zakończony kontaktem. Do niego mogą zostać wszystkie urządzenia „pierwszej potrzeby”. Do tego potrzebna jest jednak jeszcze jeden element, którym jest magazyn energii. Byłby to zbędny element, gdyby fotowoltaika była stabilnym źródłem zasilania – tak jednak nie jest. Jest ona bardzo zależna od pogody, a dokładniej nasłonecznienia. Gdy pojawia się zachmurzenie, to moc instalacji znacząco spada. Po zachodzie słońca natomiast całkowicie przestaje pracować. W instalacjach fotowoltaicznych wyposażonych w magazyn energii dalsze zasilanie płynie wówczas właśnie z niego i jest go tyle ile udało się nagromadzić w ciągu dnia.

Taki układ będzie możliwy tylko wówczas, gdy instalację fotowoltaiczną będzie obsługiwał falownik hybrydowy, bądź sieciowy w połączeniu z wyspowym.

Kluczowym jest więc zastosowanie odpowiedniego falownika, co jest najwłaściwszym rozwiązaniem „zbudowania” bezpieczeństwo energetycznego własnego domu.

Analizując powyższe właściwości i koszty elementów systemu fotowoltaicznego należy stwierdzić, że najsłuszniejszym wyborem jest zakup falownika hybrydowego, do którego nie musisz w tej chwili kupować magazynu energii. Jednak będziesz mieć opcję jego dokupienia w przyszłości.

Zasilanie awaryjne dopełnia kompletności omawianej wcześniej autokonsumpcji oraz systemu zarządzania energią. Przy podjęciu decyzji o zakupie magazynu energii elektrycznej należy te wszystkie aspekty wziąć pod uwagę. Wówczas możecie być pewni, że tak dobrany magazyn energii pozwoli skutecznie uniezależnić się od zmiennych, jakie występują po stronie podwyżek cen prądu, czy awarii sieci, co spełni wszystkie Wasze oczekiwania.

Wkrótce przedstawimy zagadnienie dotyczące baterii zintegrowanych z falownikiem, czy może niezależnego systemu bateryjnego. O tym jednak podczas kontynuacji cyklu magazynowanie energii dla Twojego domu.

Autorem publikacji jest zespół CEO-SHOP.PL
Dystrybutor systemów magazynowania energii
www.ceo-shop.pl
https://www.facebook.com/ceoshoppl
https://www.instagram.com/ceoshop.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz