
Warunki, jakie powinien spełniać przyszły Koncesjonariusz, są podobne do wymaganych w przypadku działalności związanej z wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią elektryczną. Niezbędne jest m.in. dysponowanie odpowiednimi środkami finansowymi, możliwościami technicznymi, wykwalifikowaną kadrą oraz posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terenie UE, państw EFTA – stron umowy o EOG, Turcji lub Szwajcarii. Każdy kto zamierza wykonywać działalność gospodarczą polegającą na magazynowaniu energii elektrycznej w jednostkach o mocy powyżej 10 MW może ubiegać się także o wydanie promesy koncesji, która stanowi swojego rodzaju przyrzeczenie udzielenia koncesji. Promesa nie daje jednak prawa do prowadzenia działalności w zakresie, w którym wymagane jest posiadanie koncesji.
Co powinien zawierać wniosek o wydanie koncesji lub promesy koncesji?
Regulator opublikował wzór wniosku o koncesję/promesę koncesji lub ich zmianę. Do wniosku należy dołączyć wskazane na stronie dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów formalnoprawnych, technicznych i finansowych.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski o wydanie koncesji lub promesy na magazynowanie energii elektrycznej rozpatruje Oddział Terenowy Urzędu Regulacji Energetyki, właściwy z uwagi na siedzibę spółki występującej z wnioskiem.
Dokumenty można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
Wnioski wraz z załącznikami w formie papierowej należy wysłać na adres odpowiedniego Oddziału Terenowego URE.
Wnioski wraz z załącznikami w formie elektronicznej można złożyć za pośrednictwem:
- platformy ePUAP: /URE/SkrytkaESP lub
- adresu do eDoręczeń: AE:PL-25259-52521-UECUJ-18.
Raport Prezesa URE na temat magazynów energii elektrycznej
W ubiegłym roku Regulator opublikował pierwszy raport dotyczący instalacji magazynowych energii elektrycznej działających w naszym kraju. Dane z raportu oparte są na rejestrach operatów sieci przesyłowej oraz sieci dystrybucyjnych i dotyczą magazynów o mocy co najmniej 50 kW. Oznacza to, że raport uwzględnia zarówno jednostki polegające koncesjonowaniu, jak i te, które zobowiązane są jedynie do uzyskania wpisu do rejestru. Zgodnie ze stanem na maj 2024 r., w Polsce działało 12 magazynów energii o mocy powyżej 50 kW. Jednostkami koncesjonowanymi były jedynie elektrownie szczytowo-pompowe, które do 2021 r. klasyfikowane były wyłącznie jako wytwórcy energii. Obecnie obowiązująca definicja magazynów energii elektrycznej obejmuje elektrownie szczytowo-pompowe. Magazynowanie energii elektrycznej oznacza bowiem:
- odroczenie jej zużycia w systemie elektroenergetycznym lub
- przetworzenie do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną (w przypadku elektrowni szczytowo-pompowych energia elektryczna zamieniana jest na energię kinetyczną, z której ponownie można uzyskać prąd).
Źródło: gov.pl



Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.