Reklama
https://homecomfort.com.pl/

#WeLoveR290 – wszystkie drogi prowadzą do pomp ciepła na R290 – już od 2027r.

Przyszłość ogrzewania należały do pomp ciepła – to pewne. Dzisiejsza inwestycja w gaz to krótkoterminowa oszczędność i tzw. „gazowa pułapka” gdyż po roku 2027 zaczną obowiązywać opłaty za emisje z budynków (tzw. ETS 2). 12 marca 2024 Parlament Europejski przegłosował też zmiany w dyrektywie EPBD która zakłada m.in. wielką renowację nieruchomości w całej Unii Europejskiej oraz odejście od węgla i gazu do ogrzewania domów do 2040 roku! Pompy ciepła na czynniku R290 będą dominującą technologią grzewczą najbliższych lat jako wymóg prawa i głos rozsądku.

#WeLoveR290 – wszystkie drogi prowadzą do pomp ciepła na R290 – już od 2027r.
#WeLoveR290 – wszystkie drogi prowadzą do pomp ciepła na R290 – już od 2027r.

 

Skąd zamieszanie wokół czynników chłodniczych i czym jest phase-out?

Do niedawna wielkim problemem naszych czasów było globalne ocieplenie – dziś stawiamy czoła “globalnemu wrzeniu”. Można być nawet denialistą klimatycznym, ale przed rozporządzeniami unijnymi nie sposób uciec. W kwestii syntetycznych czynników chłodniczych i ich wpływu na środowisko jeszcze niedawno mówiło się o “phase down”, czyli nakazie stopniowego zmniejszania produkcji gazów fluorowanych i ograniczania ich dostępności za pomocą kontyngentów. Dziś mówi się “phase out” – czyli o całkowitym wycofaniu f-gazów do 2050 r., a w nowych urządzeniach (m.in. pompach ciepła) już od 2027 roku!

Prawda i “półprawdy” w kwestii wycofywania f-gazów.

Organizacje branżowe z obszaru technologii ogrzewania i chłodzenia zapewniały o bezproblemowym serwisowaniu pomp ciepła na syntetycznych czynnikach. Jest to poniekąd prawda, należy jednak pamiętać, że będzie można serwisować pompy ciepła pracujące w oparciu o f-gazy o ile będzie to czynnik zregenerowany z istniejących już urządzeń. Dotychczasowe przepisy UE sukcesywnie ograniczyły stosowanie f-gazów, by zakończyć na całkowitym zakazie ich stosowania po 2050 r. Pierwsze zakazy stosowania f-gazów w nowych urządzeniach (również w pompach ciepła) mają obowiązywać od 2027 r. Dla producentów pomp ciepła oznacza to rychłe zwrócenie się w kierunku naturalnych czynników chłodniczych, spośród których najczęściej wymienia się propan (R290).

Serwisowanie pomp ciepła z f-gazem? Tak, ale tylko na czynniku pochodzącym z odzysku.

Organizacje branżowe zapewniały co prawda, że dotychczas wprowadzone na rynek urządzenia na f- gazy będą mogły być serwisowane aż do “śmierci technicznej” – również z możliwością wykorzystania f-gazów. Jest to tylko po części prawdą:

  • od dnia 1 stycznia 2026 r. zabrania się stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych o GWP (potencjał tworzenia globalnego ocieplenia) wynoszącym co najmniej 2500 do konserwacji lub serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła – chyba, że jest to gaz pochodzący z odzysku (zregenerowany) z istniejących urządzeń – ale i tak maksymalnie do 1 stycznia 2032 r.
  • Od 1 stycznia 2032 r. zabrania się stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych o GWP (potencjał tworzenia globalnego ocieplenia) wynoszącym co najmniej 750 do konserwacji lub serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła – chyba, że jest to gaz pochodzący z odzysku z istniejących urządzeń (zregenerowany).

Zwrot producentów w stronę czynnika R290. Rola doświadczenia z propanem w pompach powietrznych i gruntowych.

Pewnym jest, że planowane ograniczenia f-gazów będą miały wpływ na producentów pomp ciepła, którzy będą musieli dostosować swoje urządzenia do zmieniających się przepisów. W EXO Energy System zagadnienie przekierowania technologii urządzeń na czynniki naturalne, postrzegamy z punktu widzenia producenta i dystrybutora mającego ponad 20-letnie doświadczenie z R290. Jako branżyści wyrastamy z długiej historii dystrybucji i sprzedaży pomp ciepła (od 2001 r.), w tym urządzeń typu powietrze/woda na naturalnym czynniku R290, tworząc jedną z najdłuższych tradycji w Polsce i zdobywając doświadczenie wyróżniające nas na rynku ogrzewnictwa/OZE. Od 2023 roku jesteśmy też wyłącznym dystrybutorem jedynego jak dotąd na rynku modelu gruntowej inwerterowej pompy ciepła na propanie – ecoGeo+ 1-6 PRO marki Ecoforest.

Zalety R290 w użytkowaniu.

Czynnik chłodniczy R290 stosowany w pompach ciepła EXO, to jeden z najbardziej wydajnych czynników chłodniczych. Słynie z niezwykle korzystnych właściwości termodynamicznych, które pozwalają urządzeniom pracować wydajnie i oszczędnie, nawet w ujemnych temperaturach zewnętrznych. Efektywność pomp ciepła na R290 może być nawet 25% wyższa, od pomp pracujących w oparciu o konwencjonalne czynniki syntetyczne biorąc pod uwagę analogiczne warunki pracy urządzeń, a to bezpośrednio przekłada się na oszczędności w domowym budżecie.

Podsumowanie zalet pomp ciepła na naturalnym czynniku R290

  • Pozwala osiągnąć COP urządzeń nawet 40% wyższe
  • Zyski energii dzięki oszczędnej pracy nawet do 25% wyższe
  • Zapewnia 70°C na zasilaniu nawet przy -10°C na zewnątrz.
  • Nie podlega ustawie f-gazowej – brak formalności w CRO
  • GWP = 3. Bardzo niski potencjałem globalnego ocieplenia
  • ODP = 0. Zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej

Po więcej szczegółów odnośnie produktów EXO zapraszamy na stronę producenta: www.exoheatpump.com

Zrzut ekranu 2024 03 25 132624 1

 

Ustawa f-gazowa nie omija pomp gruntowych! Marka Ecoforest ma rozwiązanie.

Ustawa f-gazowa nie omija pomp gruntowych! Nie mówi się o tym dostatecznie głośno, a rynek i producenci nie wydają się być na to gotowi. Są wyjątki. Ecoforest w 2020 r. wypuścił na rynek pionierską gruntową inwerterową pompę ciepła na naturalnym czynniku R290 o napełnieniu poniżej 150 g. Modele ecoGEO+ PRO pracują w zakresie mocy 1-6 kW i występują w dwóch wersjach, z wbudowanym zbiornikiem CWU ze stali nierdzewnej (165 l) oraz bez zbiornika (Compact i Basic). Zastosowanie propanu jako czynnika chłodniczego pozwala na osiągnięcie wyjątkowej wydajności i temperatury zasilania do 75°C oraz umożliwia produkcję CWU powyżej 70°C bez użycia grzałki elektrycznej. Pompy ecoGeo+ PRO są niezależne od rozporządzeń f-gazowych i są przeznaczone głównie do nowych domów niskoenergetycznych, ale sprawdzą się też w mniejszych domach modernizowanych.

Pionierska Seria ecoGEO+ PRO

Pompy ecoGeo+ 1-6 PRO to pierwsze na rynku inwerterowe gruntowe pompy ciepła pracujące w oparciu o naturalny i ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Modele ecoGeo+ Compact PRO posiadają zintegrowany zasobnik c.w.u. 165 l ze stali nierdzewnej, a dzięki naturalnemu czynnikowi R290 możliwa jest produkcja c.w.u. powyżej 70°C bez użycia grzałki elektrycznej, zaś ecoGeo+Basic PRO jest wersją bez zintegrowanego zbiornika c.w.u. Dostępne są też wykonania ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym i/lub aktywnym. Model propanowy ecoGeo+ (1-6 kW) od Ecoforest dedykowany jest głównie do nowych domów niskoenergetycznych o małym zapotrzebowaniu, ale sprawdzi się też w mniejszych domach modernizowanych.

 

Zrzut ekranu 2024 03 25 132853 1

EXO Energy System jest wyłącznym przedstawicielem marki Ecoforest w Polsce w zakresie gruntowych pomp ciepła.

Napisz do nas na: [email protected]
www.ecoforest.pro

Źródło: www.exohp.com

EXO Energy System Sp. z o.o.
al. Zwycięstwa 96/98,
81-451 Gdynia
tel. 780 620 595
e-mail: [email protected]
ecoforest.pro
https://www.facebook.com/EXOEnergySystem

EXO CZ C PNG plain 4

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz