Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Photon Energy z pierwszą działającą na warunkach rynkowych elektrownią fotowoltaiczną

Uruchomiona w Tolnana na Węgrzech elektrownia o mocy 1,3 MWp jest pierwszą europejską elektrownią fotowoltaiczną w portfelu grupy, która sprzedawać będzie energię elektryczną po cenach rynkowych, bez dotacji rządowych.

Photon Energy z pierwszą działającą na warunkach rynkowych elektrownią fotowoltaiczną
Photon Energy z pierwszą działającą na warunkach rynkowych elektrownią fotowoltaiczną

Photon Energy Solutions – węgierska spółka zależna grupy zajmująca się usługami inżynieryjnymi, zaopatrzeniowymi i budowlanymi (EPC) – uruchomiła i podłączyła do sieci elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,3 MWp. Węgierskie aktywa spółki obejmują obecnie 62 elektrownie, o łącznej mocy 50,4 MWp. Globalnie, grupa posiada i eksploatuje 87 elektrowni o łącznej mocy 90,6 MWp.

To dla nas wyjątkowe wydarzenie. Oddajemy do użytku pierwszą elektrownię w ramach portfela własnego na Węgrzech, która będzie działać bez żadnego wsparcia państwa. To także pierwsza, europejska elektrownia grupy wpisująca się w naszą nową strategię rynkową, zakładającą rozwóji budowę elektrowni fotowoltaicznych, które działają konkurencyjnie na rynku energii. Ostatnie zmiany rynkowe oraz przewidywania dotyczące cen energii na rynkach europejskich potwierdzają nasze podejście rynkowe. Ekonomika naszej pierwszej europejskiej elektrowni handlowej pokazuje potencjalną wartość tkwiącą w naszym dynamicznie rozwijającym się portfelu projektów deweloperskich, w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy niezwykle zmotywowani, aby zrealizować nasz cel, jakim jest dodanie ponad 500 MWp mocy wytwórczych do naszego portfela elektrowni fotowoltaicznych przed końcem 2024 r. – powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Nowa elektrownia jest pierwszą przemysłową elektrownią fotowoltaiczną w portfolio własnym Photon Energy Group na Węgrzech, która będzie działać bez systemu wsparcia. Przewidywana, całkowita roczna produkcja energii wyniesie około 2,1 GWh, co odpowiada oczekiwanym rocznym przychodom w wysokości 420 000 EUR w oparciu o bieżące ceny węgierskich kontraktów terminowych na energię elektryczną w 2022 r.

Biorąc pod uwagę profil produkcji energii elektrycznej w elektrowni, istnieje potencjał do generowania jeszcze wyższych przychodów w 2022 r. Koszt budowy elektrowni wyniósł 1 mln EUR. To pierwsza inwestycja finansowania dzięki wpływom z listopadowej emisji zielonych obligacji EUR 2021/2027 o wartości 55 mln EUR i kuponie 6,5%.

Nowa elektrownia zajmuje powierzchnię ponad 2,2 hektara i wykorzystuje dwustronne moduły fotowoltaiczne zamontowane na jednoosiowych trackerach. Po podłączeniu do sieci E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt., instalacja będzie wytwarzać około 2.1 GWh czystej energii elektrycznej rocznie.

Energia będzie sprzedawana na rynku krajowym na zasadach handlowych. Oznacza to, że spółka nie zawarła umów zakupu energii (PPA). Mogą one jednak odgrywać rolę w przyszłej strategii zarządzania przychodami z tych aktywów, wraz z innymi opcjami zabezpieczającymi.

Nowa elektrownia grupy została zaprojektowana oraz zbudowana przez spółkę zależną Photon Energy Solutions HU Kft. Kolejna ze spółek zależnych grupy – Photon Energy Operations HU Kft – zapewni długoterminowe usługi monitorowania, eksploatacji i utrzymania elektrowni.

Źródło: photonenergy.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz