Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Polskie, japońskie i ukraińskie firmy będą budować Zieloną Strefę Przemysłową w Buczy

Polska firma Hynfra i japońska Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem UTEM, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza na Ukrainie. Celem jest zapewnienie niezależności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wodoru i amoniaku. W piątek, w obecności mera Buczy, przedstawiciela ministerstwa gospodarki Japonii, placówek dyplomatycznych i biznesu, podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

Polskie, japońskie i ukraińskie firmy będą budować Zieloną Strefę Przemysłową w Buczy
Polskie, japońskie i ukraińskie firmy będą budować Zieloną Strefę Przemysłową w Buczy [źródło: www.hynfra.pl]

To będzie pierwszy taki projekt na Ukrainie. Jest strategicznie ważny z punktu widzenia naszej niezależności energetycznej. Pozwoli naszemu miastu mieć własne, alternatywne źródła energii. My, Wspólnota Terytorialna Buczy, wyobrażamy sobie przyszłość, w której zielona technologia nie jest jedynie opcją, ale fundamentalną częścią infrastruktury naszego społeczeństwa. Korzyści płynące z tego strategicznego partnerstwa doskonale wpisują się w naszą wizję – podkreślał podczas piątkowej uroczystości mer Buczy Anatory Fedoruk.

Bucza to miejscowość w obwodzie kijowskim. Okupowana przez Rosjan na wiosnę 2022 roku, stała się brutalnym symbolem rosyjskich zbrodni, w tym na ludności cywilnej. Ucierpiało również miasto – zniszczona została infrastruktura, sieci przesyłowe, budynki prywatne i publiczne. Teraz intensywnie się odbudowuje.

Zielona Strefa Przemysłowa ma objąć 3000 hektarów. Polska firma Hynfra zaproponowała samorządowi Buczy model dekarbonizacji na wzór tego, który właśnie rozpoczyna się w Sanoku. Projekt w Buczy będzie realizowany w partnerstwie z ukraińską firmą inżynieryjną UTEM oraz dostawcami technologii z Japonii, w szczególności z firmą Tsubame BHB. (Tsubame i Hynfra podpisały w zeszłym roku Memorandum of Understanding dotyczące rozwoju małoskalowych instalacji do produkcji zielonego amoniaku).

To przełomowa chwila. Stymulujemy rozwój gospodarczy w ramach zielonej reindustrializacji, która jest tak potrzebna Ukrainie, by się odbudować. Jednak najważniejszy wymiar tego projektu to także bezpieczeństwo i odporność systemu energetycznego, ciepłowniczego i paliwowego miasta na terrorystyczne praktyki federacji rosyjskiej. Cieszymy się, że nasza koncepcja, którą rozwijamy w Sanoku, będzie wdrożona w mieście-symbolu jakim jest Bucza – podkreśla Tomoho Umeda, spółki Hynfra, która jest integratorem technologii wodorowych.

Projekt Zielonej Strefy Przemysłowej przewiduje produkcję energii na potrzeby lokalnej konsumpcji. Wodór i amoniak produkowane będą z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, i zużywane dalej m.in. jako energia elektryczna, paliwo i nawozy. Obecnie przygotowywane są założenia projektu, następnie sporządzone zostanie studium wykonalności.

Bucza przekazuje na cele Zielonej Strefy tereny wokół miasta, Hynfra odpowiedzialna jest za koncepcję i projekt, Tsubame dostarczy technologię budowy zielonych bezpiecznych amoniakalnych magazynów energii, a ukraiński UTEM ma przeprowadzić lokalnie proces dewelopmentu i budowy.

Będzie to jeden z najważniejszych projektów współpracy z udziałem prywatnych firm z trzech krajów – Ukrainy, Polski i Japonii. Jesteśmy pełni uznania dla ukraińskich przyjaciół podejmujących wyzwania w tych trudnych czasach i mamy nadzieję, że współpraca między Tsubame BHB i Hynfrą będzie zachęcać polskie i japońskie firmy do współpracy w odbudowie Ukrainy. Chciałbym zapewnić, że rząd Japonii i ambasada Japonii wspierają Ukrainę w tym projekcie – podkreślił obecny na uroczystości radca ministra ambasady Japonii na Ukrainie Yasumasa IIjima.

Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce zaznaczył, że Polska pełni centralną rolę w odbudowie Ukrainy. – Jestem przekonany, że pierwszy projekt współpracy między Japonią a Polską na Ukrainie będzie dla innych symbolicznym przykładem. Chciałbym wyrazić mój szczery szacunek dla narodu ukraińskiego, który walczy o międzynarodowy porządek oparty na wolności, demokracji i prawie międzynarodowym, a także o przyszłość Europy i świata – mówił ambasador.

Źródło: hynfra.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz