.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Energa Operator uruchomiła magazyn energii

Czernikowo (woj. kujawsko-pomorskie) to kolejna lokalizacja, w której Energa-Operator będzie testować współdziałanie magazynu energii z siecią dystrybucyjną, w celu stabilizacji jej pracy. Obiekt został właśnie oddany do użytku i uruchomiony. Jego powstanie możliwe było dzięki realizowanemu przez Energa-Operator projektowi Smart Grid, który uzyskał wsparcie funduszy UE.

Energa Operator uruchomiła magazyn energii
Energa Operator uruchomiła magazyn energii Źródło: energa.pl

Lokalizacja

Magazyn energii nieprzypadkowo zlokalizowany został w pobliżu dużej farmy fotowoltaicznej. Źródła tego typu odznaczają się znaczną dynamiką zmian poziomu generowanej energii, co może mieć wpływ na parametry działania sieci.

Reklama
oknonet.pl

 

Technologia

Do wykonania obiektu użyto baterii litowo-jonowych. Będzie on dysponował mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh. W przybliżeniu jest to energia, która pozwala na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych.

Stabilizacja pracy sieci

Magazyn w Czernikowie jest drugim tego typu, wybudowanym przez Energa-Operator. W 2016 roku podczas realizacji projektu Lokalne Obszary Bilansowania, w okolicach Pucka, w pobliżu farm wiatrowych, przyłączony został pierwszy w Polsce magazyn energii służący właśnie do stabilizacji pracy sieci.

Projekt Smart Grid

Obiekt w Czernikowie powstał w ramach projektu Smart Grid, dzięki któremu sieć średniego napięcia na całym terenie działania Energa-Operator, dostosowana zostanie do standardów sieci inteligentnej.

Infrastruktura

Projekt ma szeroki zakres, obejmuje m.in. instalację na słupach linii średniego napięcia ponad 1,8 tysiąca zdalnie sterowanych rozłączników, a także 1148 nowoczesnych rozdzielnic w stacjach SN/nn. Dzięki tej infrastrukturze możliwe będzie zdalne sterowanie i nadzór nad siecią.

System zarządzania siecią

Smart-Grid pozwoli także na wdrożenie nowego systemu dyspozytorskiego przeznaczonego do zarządzania siecią dystrybucyjną SCADA/ADMS, wyposażonego w takie funkcje, jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration). FDIR dzięki algorytmom lokalizacji zwarć, umożliwia szybkie odnalezienie uszkodzonego odcinka sieci i wyizolowanie go przy pomocy przełączeń, tak aby jak najmniej odbiorców było dotkniętych awarią.

Dofinansowanie

Projekt Smart-Grid uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 na poziomie 85 proc., czyli w wysokości ponad 166 mln zł.

Źródło: energa.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz