Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Wymagania związane z montażem klimatyzacji

Klimatyzacja to coraz bardziej popularne urządzenie montowane w domach, biurach czy też miejscach publicznych. Pomimo tego, że jego działanie jest szczególnie doceniane w okresie letnim to ma ono zastosowanie przez cały rok. Dlatego decydując się na zakup klimatyzatora, warto wiedzieć, jakie wymagania musi spełniać instalator oraz jakich potrzebuje uprawnień, aby montaż przebiegł prawidłowo.

Wymagania związane z montażem klimatyzacji
Wymagania związane z montażem klimatyzacji {źródło: www.eploo.pl]

Zgodnie z ustawą f-gazową, która reguluje wytyczne nie tylko dla instalatorów czy serwisantów, ale również dla użytkowników, montaż klimatyzacji może wykonywać tylko podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia. Ustawa ta określa również wymagania związane z czynnościami montażowymi. Zalicza się do nich rejestrację karty urządzenia w CRO dla jednostek posiadających więcej niż 3kg czynnika lub więcej niż 6 kg w przypadku urządzeń monoblokowych. Założyć ją musi właściciel urządzenia w terminie do 15 dni roboczych od zakończenia instalacji. Powinny się w niej znaleźć wpisy dotyczące instalacji oraz kontroli szczelności urządzenia wpisane przez uprawnionego instalatora.

Kolejnym z wymagań jest wpis na karcie, którego należy dokonać każdorazowo do 15 dni roboczych od momentu przeprowadzenia konkretnych czynności tj. instalacja klimatyzatora, kontrola szczelności, prace serwisowe, naprawcze czy też demontaż urządzenia. Warto zaznaczyć, że dokonać go może wyłącznie osoba z uprawnieniami f-gazowymi.

Do wymaganych czynności związanych z montażem zalicza się również przeprowadzanie regularnych kontroli szczelności układów chłodzących, których częstotliwości określone są w zależności od ilości napełnienia czynnikiem. W przypadku, gdy klimatyzator zawiera od 5 do 50 ton ekwiwalentu CO2 kontrolę należy przeprowadzić raz w roku, od 50ton CO2 raz na pół roku, a powyżej tej wielkości – raz na 3 miesiące.

Brak zastosowania się do powyższych przepisów może wiązać się z karami finansowymi nałożonymi zarówno na użytkownika jak i instalatora. Ponadto, montaż wykonany przez osobę bez uprawnień może doprowadzić do utraty gwarancji zapewnionej przez producenta.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych korzystnych ofertach. Sprawdź naszą ofertę na www.eploo.pl  oraz  https://www.facebook.com/eploopl

Źródło: eploo.pl

Eploo Sp. z o.o.
Mazowiecka 11/49,
00-052 Warszawa
tel. 571500336
e-mail: [email protected]
www.eploo.pl
https://www.facebook.com/eploop

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz