Reklama
http://www.multitherma.com/

„Zielona” produkcja grzejników w Rybniku

Kiedy w 1992 roku na polskim rynku pojawiła się marka grzejników płytowych Purmo, całkowicie zmieniła rynek rozwiązań grzewczych w naszym kraju. Dlaczego? Ta należąca do międzynarodowego koncernu o fińskich korzeniach firma przez 30 lat sprzedała na rynku polskim rekordową liczbę ponad 17 mln grzejników płytowych. Statystycznie oznacza to, że w każdym polskim domu znajduje się co najmniej jeden grzejnik marki Purmo. Większość z nich pochodzi z największej i najnowocześniejszej fabryki koncernu mieszczącej się w Rybniku, która w tym roku obchodziła 30-lecie swojej działalności. W marcu otwarta została kolejna, nowa hala produkcyjna, która już w przyszłym roku zwiększy moce produkcyjne zakładu.

„Zielona” produkcja grzejników w Rybniku
„Zielona” produkcja grzejników w Rybniku

Polska to jeden z najważniejszych i najbardziej rozwiniętych rynków dla koncernu Purmo Group. Dlatego już po pierwszym roku działalności w naszym kraju zapadła strategiczna decyzja o budowie nowej fabryki Purmo w Rybniku. Rozpoczęła ona produkcję grzejników płytowych w 1993 roku i szybko została największym i najbardziej nowoczesnym zakładem produkcyjnym koncernu. Obecnie w tej największej w Europie, najbardziej efektywnej, stale modernizowanej fabryce pracują cztery linie produkcyjne obsługiwane przez doświadczoną załogę oraz najnowocześniejsze roboty, a co roku ponad 2 miliony grzejników z Rybnika wysyłane jest na cały świat.

PG Poland 2

Zarząd zakładu nieustannie pracuje nad zwiększeniem efektywności produkcji co przekłada się na niestandardowe efekty, np. w 2017 roku wyprodukowano aż 2,7 mln grzejników! Obecnie fabryka zatrudnia niemal 500 osób i jest jednym z największych pracodawców w Rybniku. Na początku marca 2023 roku oficjalnie otwarta została nowa hala produkcyjna, w której już na ukończeniu są prace montażowe tzw. linii hybrydowej – będzie to linia zdolna do produkcji zarówno modeli grzejników pionowych, jak i poziomych. W związku ze zwiększeniem skali produkcji planowany jest wzrost zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Zgodnie z planami nowa linia rozpocznie produkcję w pierwszym kwartale 2024 roku.

Zielona produkcja

W 2017 roku zarządzanie fabryką w Rybniku objęła nowa dyrektor – Barbara Katychów, związana z zakładem od 20 lat i zaledwie w ciągu roku produkcja osiągnęła rekordowy poziom – aż 2,7 miliona sztuk grzejników w skali roku! „W każdym procesie najważniejsi są dla mnie… ludzie. Sukces, który osiągamy w zarządzanym przeze mnie zakładzie produkcyjnym w Rybniku jest możliwy przede wszystkim dzięki zespołowi specjalistów, którzy pracują z pełnym zaangażowaniem na sukces marki Purmo. Otwarcie nowej linii produkcyjnej było możliwe dzięki niezwykle efektywnej pracy zespołowej pomiędzy wszystkimi działami naszej fabryki. Część z osób, które symbolicznie przecinały wstęgę, pracuje w naszej fabryce od samego początku – czyli od 30 lat! Dzięki takiemu zespołowi wysokiej klasy specjalistów w fabryce w Rybniku nieustannie doskonalimy procesy, mając na uwadze dbałość o ekologię całego cyklu produkcyjnego, co stało się naszą pasją.” – podsumowuje Barbara Katychów.

Firma Purmo, która od wielu lat bardzo dużą wagę przykłada na aspektów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem, już na etapie produkcji firma sięga po rozwiązania, które dążą do zachowania neutralności klimatycznej i zmniejszenia śladu węglowego. Zaczynając od świadomego wyboru surowców poprzez modernizację produkcji, aż po modyfikację opakowań i rozwiązania logistyczne. Wszystkie grzejniki stalowe produkowane w Rybniku są trwałe i w stu procentach nadają się do recyklingu po użyciu. W przyszłości zaś firma zamierza wykorzystywać tzw. zieloną stal – wyprodukowaną z użyciem wodoru zamiast węgla i koksu. Taka stal już powstaje w Skandynawii. Purmo stosuje także mosiądz z recyklingu, o niskiej zawartości ołowiu, a produkty posiadają ekologiczne opakowania, nadające się do ponownego wykorzystania.

PG Poland 5

Dodatkowo od lat w fabryce w Rybniku działa własna oczyszczalnia wody wykorzystywanej w produkcji oraz filtr cząstek stałych. Linie stale modernizowane są nie tylko pod kątem wydajności i jakości, ale także oszczędności energii. Na każdym etapie produkcji odzyskiwane jest ciepło generowane podczas produkcji, które wykorzystywane jest później do ogrzewania hal fabryki. Zakład produkcyjny w Rybniku od lat posiada certyfikat spełniania norm w zarządzaniu środowiskowym ISO 14001 oraz jakości ISO 9001. Obecnie jest to największa, najbardziej efektywna i najnowocześniejsza fabryka grzejników w koncernie Purmo i w Europie.

Więcej informacji na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl

Purmo Group Poland sp.z o. o.
ul. Przemysłowa 11
44-203 Rybnik
tel.: + 48 32 42 28 815
email: [email protected]
www: www.purmo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz