
Wprowadzenie do oferty nowych agregatów skraplających Optyma™ i sprężarek typu MTZ/NTZ — poprzedzone w roku 2020 dostosowaniem zaworów i elementów armatury — oznacza, że Danfoss posiada jeden z najszerszych asortymentów wyrobów gotowych do pracy z czynnikami grupy A2L, jak R1234yf, R454C oraz R455A.
Coraz ostrzejsze ograniczenia w kwestii dopuszczalnego poziomu współczynnika globalnego ocieplenia (GWP) dla czynników wykorzystywanych w układach chłodniczych, wymusza na specjalistach z branży chłodniczej przechodzenie na ekologiczne rozwiązania i płyny robocze z grupy A2L o wartości współczynnika GWP poniżej 150.
Dostosowanie do czynników z grupy A2L i gotowość na kolejne redukcje substancji HFC
Na horyzoncie widać już konieczność przestawienia się na czynniki chłodnicze o bardzo niskim współczynniku GWP, którą z końcem 2021 roku przyniesie kolejny etap wycofywania substancji HFC posiadających wysokie wartości GWP. Nastąpi wtedy redukcja stosowania tych czynników o 55% w stosunku do bazowego roku 2015.
Czynniki z grupy A2L stanowią dla specjalistów branży chłodniczej ekonomiczną opcję pozostania przy konwencjonalnej budowie układów chłodniczych i jednocześnie znacznego obniżenia poziomu współczynnika GWP. W praktyce, taki czynnik jak R1234yf oferuje o 99% niższą wartość GWP w porównaniu do R134a z grupy A1 — bez dodatkowych komplikacji.
Nowe agregaty skraplające Danfoss Optyma™
Nowe wieloczynnikowe agregaty skraplające Optyma™ Slim Pack oraz Optyma™ Plus marki Danfoss cechują się konstrukcją odpowiednią zarówno dla czynników z grupy A1 jak i A2L, jednak to wciąż te same jednostki, zaprojektowane do pracy z czynnikami grupy A2L w sposób bezpieczny.
Czynniki z grupy A2L są rozwiązaniem ekonomicznym, spełniającym wciąż zaostrzające się wymogi — wymagają wszakże specjalnych testów bezpieczeństwa i konstrukcji urządzeń, ze względu na niską palność. Nowe agregaty skraplające Optyma™ zostały przebadane w zakresie przeciwdziałania zapłonowi czynnika w niezależnych laboratoriach i zaprojektowane z wykorzystaniem rozwiązań ograniczających to ryzyko, takich jak szczelne skrzynki elektryczne czy otwory i żaluzje wentylacyjne zapobiegające nadmiernemu stężeniu czynnika — dzięki nim instalatorzy mogą spokojnie wykonywać swoją pracę – mówi Rogerio Salhab Federici, naczelnik działu System Solutions w Danfoss Climate Solutions.
Wieloczynnikowe sprężarki do czynników grupy A2L
W uzupełnieniu do nowych agregatów skraplających, do pracy z czynnikami grupy A2L przystosowano też sprężarki dla komercyjnych instalacji chłodniczych, również tych małych. Dobrze znane modele tłokowe MTZ i NTZ — odpowiednio do układów średnio i niskotemperaturowych — mogą teraz pracować z czynnikami R454C i R455A, gdyż opracowane je jako urządzenia wieloczynnikowe.
Dodatkowo, w trzecim kwartale 2021 roku do substancji z grupy A2L zostaną dostosowane konstrukcje sprężarek spiralnych — co dopełni gamę sprężarek zgodnych z czynnikami chłodniczymi o bardzo niskim współczynniku GWP.
Źródło: danfoss.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.