.
Reklama
oknonet.pl
.

Danfoss obniża temperaturę

Danfoss, globalny dostawca rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej obniża temperaturę w swoich biurach, fabrykach i magazynach o 3 do 4 stopni Celsjusza. Zabieg ten pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu równowartość opłaty za ciepło w 100 gospodarstwach domowych.

Danfoss obniża temperaturę
Danfoss obniża temperaturę [Źródło: danfoss.com]

Danfoss, od wielu lat dąży do zmniejszenia zużycia energii w swoich lokalizacjach na całym świecie. W 2021 r. produktywność energetyczna firmy wzrosła o 104% w porównaniu do roku bazowego 2007, a intensywność energetyczna zmniejszyła się w tym okresie o połowę. Zużywając tę samą ilość energii, Danfoss osiągnął dwukrotnie wyższy poziom produkcji w roku 2021 w porównaniu do roku 2007.

Reklama
oknonet.pl

W chwili obecnej Danfoss wprowadza dodatkowe inicjatywy na rzecz optymalizacji zużycia energii w swoich kampusach w Europie, obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 3 do 4 stopnie Celsjusza,

Kampusy objęte tą inicjatywą to: Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Łotwa, Litwa, Słowenia, Słowacja, Francja i Włochy.

Wiele budynków sektora publicznego w całej Europie obniża temperaturę, a my chcemy pójść w ich ślady. To niewielkie działanie, ale może mieć ogromny wpływ, jeśli wszyscy ograniczymy zapotrzebowanie na energię – powiedział Kjell Strøm, prezydet regionu Europy Północnej w Danfoss.

Również Danfoss w Polsce systematycznie dąży do obniżania kosztów energii w swoich biurach i fabrykach, a w poszukiwanie oszczędności zaangażowali się pracownicy. Podczas odbywających się w firmie narad energetycznych pod hasłem: „Wspólnie oszczędzamy energię”, pracownicy zgłaszają wiele pomysłów i wskazówek na oszczędzanie energii w swoich obszarach pracy.

Wspólnie oszczędzamy energię, a żeby to zrobić, musimy skupić się na aspektach behawioralnych i technologicznych. To właśnie pracownicy znają najlepiej swoje obszary, stąd ich głos ma kluczowe znaczenie przy planowanych działaniach. Nie chodzi jednak o oszczędzanie kosztem komfortu i jakości pracy, ale o maksymalne zoptymalizowanie zużycia energii i unikanie niepotrzebnego jej marnowania – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Wprowadzone zmiany, to np.:

  • wyłączanie oświetlenia i urządzeń, kiedy nie jest to potrzebne,
  • wyłączanie monitorów,
  • optymalizacja zapotrzebowania sprężonego powietrza do zasilania maszyn produkcyjnych,
  • wyłączanie trybu czuwania maszyn w systemie dobowym
  • wymiana opraw oświetleniowych na oprawy LED w biurach
  • odpowiednie użytkowanie termostatów, które przynosi oszczędności, sięgające nawet do 36% energii.

Co więcej, w fabryce w Grodzisku już od wielu lat stosowane są odpowiednie harmonogramy pracy HVAC, które automatycznie nocami i w weekendy czy w okresie zimowym obniżają temperaturę klimatyzowanych pomieszczeń, a także wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego. Dzięki temu firma uzyskuje do 20% oszczędności.

Źródło: danfoss.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz