
Danfoss, od wielu lat dąży do zmniejszenia zużycia energii w swoich lokalizacjach na całym świecie. W 2021 r. produktywność energetyczna firmy wzrosła o 104% w porównaniu do roku bazowego 2007, a intensywność energetyczna zmniejszyła się w tym okresie o połowę. Zużywając tę samą ilość energii, Danfoss osiągnął dwukrotnie wyższy poziom produkcji w roku 2021 w porównaniu do roku 2007.
W chwili obecnej Danfoss wprowadza dodatkowe inicjatywy na rzecz optymalizacji zużycia energii w swoich kampusach w Europie, obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 3 do 4 stopnie Celsjusza,
Kampusy objęte tą inicjatywą to: Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Łotwa, Litwa, Słowenia, Słowacja, Francja i Włochy.
Wiele budynków sektora publicznego w całej Europie obniża temperaturę, a my chcemy pójść w ich ślady. To niewielkie działanie, ale może mieć ogromny wpływ, jeśli wszyscy ograniczymy zapotrzebowanie na energię – powiedział Kjell Strøm, prezydet regionu Europy Północnej w Danfoss.
Również Danfoss w Polsce systematycznie dąży do obniżania kosztów energii w swoich biurach i fabrykach, a w poszukiwanie oszczędności zaangażowali się pracownicy. Podczas odbywających się w firmie narad energetycznych pod hasłem: „Wspólnie oszczędzamy energię”, pracownicy zgłaszają wiele pomysłów i wskazówek na oszczędzanie energii w swoich obszarach pracy.
Wspólnie oszczędzamy energię, a żeby to zrobić, musimy skupić się na aspektach behawioralnych i technologicznych. To właśnie pracownicy znają najlepiej swoje obszary, stąd ich głos ma kluczowe znaczenie przy planowanych działaniach. Nie chodzi jednak o oszczędzanie kosztem komfortu i jakości pracy, ale o maksymalne zoptymalizowanie zużycia energii i unikanie niepotrzebnego jej marnowania – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Wprowadzone zmiany, to np.:
- wyłączanie oświetlenia i urządzeń, kiedy nie jest to potrzebne,
- wyłączanie monitorów,
- optymalizacja zapotrzebowania sprężonego powietrza do zasilania maszyn produkcyjnych,
- wyłączanie trybu czuwania maszyn w systemie dobowym
- wymiana opraw oświetleniowych na oprawy LED w biurach
- odpowiednie użytkowanie termostatów, które przynosi oszczędności, sięgające nawet do 36% energii.
Co więcej, w fabryce w Grodzisku już od wielu lat stosowane są odpowiednie harmonogramy pracy HVAC, które automatycznie nocami i w weekendy czy w okresie zimowym obniżają temperaturę klimatyzowanych pomieszczeń, a także wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego. Dzięki temu firma uzyskuje do 20% oszczędności.
Źródło: danfoss.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.