Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jak obniżyć rachunki za gaz? Nowoczesne kotły gazowe H2 Ready

W ostatnim czasie ceny gazu znacznie poszybowały w górę, co przełożyło się na spory wzrost rachunków za ogrzewanie. Jak możliwie maksymalnie zredukować wysokość rachunków za gaz, nie rezygnując z komfortu cieplnego oraz nieograniczonego dostępu do c.w.u.?

Jak obniżyć rachunki za gaz? Nowoczesne kotły gazowe H2 Ready
Jak obniżyć rachunki za gaz? Nowoczesne kotły gazowe H2 Ready

Większość gospodarstw domowych, które używają gazu jako nośnika energii, wykorzystuje go zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wzrost opłat za gaz mocno obciążył domowe budżety i zmusił do szukania oszczędności. Jak racjonalnie podejść do tematu i ograniczyć zużycie gazu na potrzeby grzewcze w budynku?

Tańsze ogrzewanie gazem z nowym kotłem

W wielu domach za ogrzewanie gazowe odpowiadają wysłużone, nierzadko bardzo przestarzałe kotły. W przeciwieństwie do produkowanych dziś urządzeń grzewczych charakteryzują się niską sprawnością i większym zużyciem paliwa niezbędnego do wytworzenia tej samej ilości energii cieplnej.

Obecnie oferowane kotły gazowe to urządzenia kondensacyjne. Oznacza to, że do ogrzewania wykorzystują nie tylko energię ze spalania gazu, ale również energię uwalnianą w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. To główny powód, dla którego kotły kondensacyjne zużywają mniej paliwa, niż urządzenia gazowe starszego typu, w których część zawartej w paliwie energii jest tracona wraz ze spalinami wylatującymi przez komin.

Nowoczesne kotły kondensacyjne mają jeszcze jedną ważną przewagę nad starymi urządzeniami gazowymi – posiadają palnik o modulowanej mocy. Umożliwia on płynną pracę kotła – dzięki niemu urządzenie może odpowiednio dobierać swoją moc chwilową do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, tak aby palnik mógł pracować nieprzerwanie przez jak najdłuższy okres.

Mniejsza ilość uruchomień i dłuższe cykle pracy przekładają się na wyższą sprawność kotła i całego systemu grzewczego. Dzięki technice kondesacji i szerokiej modulacji mocy palnika, nowoczesne kotły Vitodens pracują z najwyższą sprawnością, redukując zużycie gazu na potrzeby grzewcze. Aby ograniczyć rachunki za gaz, warto wiec poważnie rozważyć wymianę wysłużonego kotła gazowe na nowoczesne urządzenie kondensacyjne.

Automatyczne oszczędzanie energii

Stare kotły gazowe mają też z reguły mocno ograniczoną automatykę. Nowoczesne urządzenia kondensacyjne, takie jak kotły Vitodens, mogą być obsługiwane zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej ViCare. Umożliwia ona m.in. ustawienie programów czasowych dla ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, dostosowanych do potrzeb domowników. Przykładowo, w czasie pobytu domowników w pracy i szkole, kocioł może utrzymywać niższą temperaturę w domu i automatycznie podnieść ją tuż przed ich powrotem, do domu oszczędzając w ten sposób energię w ciągu dnia.

Dodatkowe oszczędności na zużyciu gazu zapewni również indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Aplikacja ViCare pozwala sterować zaworami termostatycznymi lub ogrzewania podłogowego ViCare i jednym kliknięciem ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna, dostosowując ją do aktualnych potrzeb domowników.

Ogrzewanie gazowe z myślą o przyszłości

Zastosowanie wodoru w sektorze energetycznym uważane jest za istotny krok w stronę przełomu energetycznego polegającego na dekarbonizacji ogrzewania. Ogrzewanie wodorem jest nie tylko czyste (podczas spalania wodoru emitowana jest tylko para wodna), ale także ma się przełożyć na niższe rachunki za ogrzewanie. W prawdzie ogrzewanie wodorem dopiero przed nami, jednak przeprowadzane analizy wykazały, że istniejące sieci są przystosowane do dostarczania gazu ziemnego z niewielką domieszką wodoru, a na rynku dostępne są już kotły przystosowane do spalania mieszanki paliwa.

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne Vitodens „H2 Ready” mogą być eksploatowane zarówno na gazie ziemnym, jak również gazie z zawartością do 20% wodoru. Przestawienie kotła przystosowanego do spalania gazu z wodorem na pracę na mieszance nie będzie stanowiła dla serwisanta żadnego problemu. Dzięki temu użytkownicy kotłów „H2 Ready” będą dobrze przygotowani na zmiany w przyszłości i gotowi na dalsze oszczędności. Taki kocioł pozwoli w łatwy sposób przejść na ogrzewanie gazem z domieszką wodoru – bez konieczności wymiany urządzenia grzewczego na nowe.

Poznaj nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne Vitodens H2 Ready

 

Źródło: viessmann.pl

Viessmann Sp. z o.o.
al. Karkonoska 65,
53-015 Wrocław
tel. 801 00 2345
e-mail: [email protected]
www.viessmann.pl
facebook/viessmannpl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz