Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Czy elektryczne ogrzewanie domu ma sens?

Ogrzewane to najkosztowniejsza instalacja ze wszystkich, jakie prowadzone są w domu zarówno pod względem kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Na dodatek nie da się mówić o komforcie, jeśli ogrzewanie domu działa źle, albo jest uciążliwe w obsłudze. Trzeba także pamiętać, że sezon grzewczy w naszym kraju to około pół roku.

Elektryczne ogrzewanie domu i promienniki podczerwieni
Elektryczne ogrzewanie domu i promienniki podczerwieni [Źródło: najtanszeogrzewanie.pl]

Obecnie na rynku znajduje się wiele możliwości wyboru rodzaju ogrzewania. Warto więc przed decyzją o jego montażu skorzystać z usług specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie rodzaj ogrzewania.

⇒ Rodzaje ogrzewania

W zależności od wybranego rodzaju ogrzewania, urządzenia i paliwa do niego, instalacje grzewcze można podzielić na:

  • urządzenia na paliwa stałe – drewno, pellet, węgiel, ekogroszek,
  • ogrzewanie gazowe – system centralnego ogrzewania gazem ziemnym, na który składają się kotły zwykłe i kondensacyjne, jak i dużo droższe w eksploatacji zasilane gazem propan – butan,
  • pompy ciepła – pompa ciepła gruntowa, wodna, powietrzna i powietrzno-wodna,
  • ogrzewanie olejowe – kocioł kondensacyjny, konwencjonalny oraz jedno i dwufunkcyjny
  • ogrzewanie z wykorzystanie energii elektrycznej – korzystanie z podczerwieni, paneli cieplnych i grzejników elektrycznych,
  • ogrzewanie hybrydowe – łączy w sobie dwie technologie, na przykład kocioł na gaz ziemny oraz pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne zasilane przydomową instalacją fotowoltaiczną,
  • ogniwa paliwowe i mikrokogeneracje – technologia mikrokogeneracji polega na równoczesnym produkowani energii elektrycznej i cieplnej. Do zasilania urządzeń można wykorzystać gaz, węgiel lub biomasę.

Ogrzewanie elektryczne – czy to dobry wybór?

Ogrzewanie elektryczne to obecnie najbardziej i najszybciej rozwijany sposób ogrzewania domu. W tym przypadku nie jest wykorzystywane paliwo stałe, gaz płynny. Energia niezbędna do wytwarzania ciepła płynie wprost z sieci energetycznej. Elektryczne ogrzewanie, mimo że uchodzi za drogie, to w rzeczywistości bywa optymalnym rozwiązaniem. Wśród wszystkich instalacji do wytwarzania ciepła coraz częściej wymienia się panele na podczerwień, ponieważ koszty ich eksploatacji są niskie, a technologia jest nie tylko przyjazna środowisku, ale także osobom borykającym się z alergiami.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Emisja ciepła podczerwonego odbywa się poprzez promieniowanie. Niegdyś piece kaflowe również działały na zasadzie oddawania ciepła do otoczenia i tak samo jest z promieniowaniem podczerwonym. Ciepło, które dostarczane jest w postaci fal podczerwieni, zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu może stworzyć się optymalny klimat.

Co istotne fale podczerwone nie ogrzewają powietrza, a jedynie przedmioty, które znajdują się we wnętrzu. A efekt końcowy jest taki, że przedmioty oddają ciepło do powietrza. Dzięki temu powietrze nie jest tak bardzo przegrzane. Instalacja panelu jest niezwykle prosta, ponieważ wystarczy go zawiesić na suficie i podłączyć do energii elektrycznej.

Panele emitujące fale podczerwieni charakteryzują zalety, których na próżno szukać w przypadku standardowego ogrzewania na paliwo stałe. Przede wszystkim, aby ogrzać dom, nie jest potrzebny gaz, drewno, czy inne paliwa stałe. Ciepło wytwarzane przez urządzenia odczuwalne jest w bardzo krótkim czasie, ale co najważniejsze – cały proces wpływa korzystnie na zdrowie domowników. Podczas eksploatacji sprzętów dochodzi do ogrzewania przedmiotów w pomieszczeniu, to znaczy ścian, obrazów, a nawet osób, które przebywają w nim. Nie dochodzi do cyrkulacji powietrza, a więc nie unosi się do góry kurz, który dla alergików jest prawdziwą zmorą.

Ponadto ogrzewanie na podczerwień jest znacznie tańsze niż pompa, czy kocioł. Warto także zaznaczyć temperatura odczuwalna w domu jest wyższa nawet o 1-2 stopnie od faktycznej, co również przekłada się w konkretny sposób na koszt eksploatacji.

Źródło: najtanszeogrzewanie.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz