
⇒ W skrócie:
- Akumulatory działają w dwóch cyklach pracy: jeden odpowiada za ładowanie, a drugi za uwalnianie energii.
- Najlepszym magazynem energii do fotowoltaiki będzie dedykowany – dostosowany do odpowiedniego trybu pracy.
- Instalacja fotowoltaiczna może działać również bez magazynu energii, przy pomocy połączenia z siecią energetyczną.
Akumulatory – podstawowe informacje
W akumulatorach wyróżniamy dwa rodzaje pracy. Są to ładowanie i magazynowanie energii, a także późniejsze jej uwalnianie. W drugim przypadku, a trakcie uwalniania energii, akumulator będzie się rozładowywał. W trakcie użytkowania (ładowania i rozładowywania) traci on swoje właściwości, a jego sprawność ulega pogorszeniu.
Sprawność akumulatora to stosunek ilości energii pobieranej w trakcie ładowania do energii uwolnionej w czasie jej pobierania. Na przykład, przy urządzeniu o sprawności 90%, nie odzyskamy 10% energii, którą dostarczyliśmy.
Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?
W instalacji fotowoltaicznej akumulator pracuje cyklicznie. W momencie, gdy pojawi się nadwyżka energii uzyskanej przez panele, będzie się stopniowo ładował, a gdy zaistnieje potrzeba skorzystania z magazynowanego w nim prądu – będzie rozładowywany. Ze względu na ten fakt, specjaliści polecają często akumulatory żelowe, które są dostosowane do takiego trybu pracy.
Warto mieć na uwadze, iż akumulator powinien być dostosowany do pracy w różnych temperaturach i ładowań w odstępach nawet kilku dni. Istotne są również właściwości urządzenia, takie jak pojemność, która powinna być dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż zwykłego akumulatora, nie posłuży on tak długo, jak specjalnie dobrany sprzęt.
Opłacalność magazynów energii
Akumulator nie jest tanim urządzeniem, a zakupienie go może znacznie wydłużyć czas zwrotu kosztów za instalację fotowoltaiczną. Osoby, którym nie zależy na odłączeniu się od sieci energetycznej, mogą właśnie w niej magazynować wyprodukowaną nadwyżkę prądu. Dzięki specjalnemu systemowi rozliczania się z prosumentami mogą oni odebrać później 70-80% oddanej energii. Sieć energetyczna działa w takim przypadku jak darmowy akumulator o 80% sprawności.
Źródło: rachuneo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.