Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

Magazyny energii do fotowoltaiki

Przydomowa elektrownia słoneczna składa się z wielu części, z których każda ma znaczenie dla opłacalności inwestycji. Zatem warto wiedzieć, jaki akumulator będzie działał najsprawniej i pomoże szybko rozpocząć oszczędzanie.

Magazyn energii do fotowoltaiki
Magazyn energii do fotowoltaiki [Źródło: kulczyccygroup.eu]

⇒ W skrócie:

  • Akumulatory działają w dwóch cyklach pracy: jeden odpowiada za ładowanie, a drugi za uwalnianie energii.
  • Najlepszym magazynem energii do fotowoltaiki będzie dedykowany – dostosowany do odpowiedniego trybu pracy.
  • Instalacja fotowoltaiczna może działać również bez magazynu energii, przy pomocy połączenia z siecią energetyczną.

Akumulatory – podstawowe informacje

W akumulatorach wyróżniamy dwa rodzaje pracy. Są to ładowanie i magazynowanie energii, a także późniejsze jej uwalnianie. W drugim przypadku, a trakcie uwalniania energii, akumulator będzie się rozładowywał. W trakcie użytkowania (ładowania i rozładowywania) traci on swoje właściwości, a jego sprawność ulega pogorszeniu.

Sprawność akumulatora to stosunek ilości energii pobieranej w trakcie ładowania do energii uwolnionej w czasie jej pobierania. Na przykład, przy urządzeniu o sprawności 90%, nie odzyskamy 10% energii, którą dostarczyliśmy.

Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?

W instalacji fotowoltaicznej akumulator pracuje cyklicznie. W momencie, gdy pojawi się nadwyżka energii uzyskanej przez panele, będzie się stopniowo ładował, a gdy zaistnieje potrzeba skorzystania z magazynowanego w nim prądu – będzie rozładowywany. Ze względu na ten fakt, specjaliści polecają często akumulatory żelowe, które są dostosowane do takiego trybu pracy.

Warto mieć na uwadze, iż akumulator powinien być dostosowany do pracy w różnych temperaturach i ładowań w odstępach nawet kilku dni. Istotne są również właściwości urządzenia, takie jak pojemność, która powinna być dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż zwykłego akumulatora, nie posłuży on tak długo, jak specjalnie dobrany sprzęt.

Opłacalność magazynów energii

Akumulator nie jest tanim urządzeniem, a zakupienie go może znacznie wydłużyć czas zwrotu kosztów za instalację fotowoltaiczną. Osoby, którym nie zależy na odłączeniu się od sieci energetycznej, mogą właśnie w niej magazynować wyprodukowaną nadwyżkę prądu. Dzięki specjalnemu systemowi rozliczania się z prosumentami mogą oni odebrać później 70-80% oddanej energii. Sieć energetyczna działa w takim przypadku jak darmowy akumulator o 80% sprawności.

Źródło: rachuneo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz