
A gdyby tak przyjąć, że zasobnik może być sercem instalacji grzewczej i bazą do jej zbudowania?
Zacznijmy od korzyści, jakie niesie zastosowanie bufora.
- Pełni funkcję sprzęgła hydraulicznego. Czyli stabilizuje pracę instalacji i źródeł ciepła. Oprócz tego centralnie odpowietrza i odmula cały układ.
- Gwarantuje odpowiedni przepływ czynnika przez wymiennik ciepła (w instalacjach z pompą ciepła).
- Magazynuje nadwyżki ciepła. Przydatne, kiedy podaż ciepła przekracza zapotrzebowanie. Kiedy ciepła zaczyna brakować, bufor może je oddać.
Dodatkowo bufor współdziała z różnymi rodzajami kotłów i zapewnia ich bezproblemową pracę w warunkach temperatur przejściowych. Bufor „dogaduje” się też z podłogówką, bo wspomaga ekonomiczną pracę instalacji na dopasowanej niskiej temperaturze zasilania. A pompy ciepła i kolektory słoneczne dzięki pomocy bufora uruchamiają się wprawdzie rzadziej, ale na dłużej, co poprawia ich efektywność.
Zwróć uwagę na ważną zasadę działania bufora – warstwowy rozkład wody. Wiadomo, że gorąca woda jest lżejsza od zimnej. Jeśli się zetkną, gorąca nie ogrzeje zimnej od góry. Przez to zasobnik pracuje wydajnie, a używanie ciepłej wody nie oznacza ogrzewania całego bufora – najcieplejsza jest zawsze na górze.
A kiedy warto zastosować bufor, i w jakiej instalacji?
Zgodzisz się, że w nowych domach coraz częściej montowane są pompy ciepła? Jak wiesz, jej ważną częścią jest sprężarka, niestety dość wrażliwa na częste włączanie i wyłączanie. Dlatego na takich instalacjach musi być odpowiednia ilość zładu wody, żeby odebrać całe wyprodukowane ciepło.
Więc, gdy zapytasz, jaki bufor wybrać, polecimy Ci ABT 160 od AFRISO.
Pewnie pierwsze co rzuca Ci się w oczy, to kształt. Tak, inne bufory są krągłe, a ABT 160 to prostopadłościan. Taka konstrukcja jest pragmatyczna – oszczędzasz miejsce w kotłowni i możesz umieścić go w dowolnym miejscu.
Zresztą, w konstrukcji tego bufora znajdziesz więcej przemyślanych rozwiązań – na przykład zasilanie instalacji skierowane jest ku górze. Więc ciepło ze źródła od razu idzie na instalacje. A przyłączenie od góry oznacza, że nie rozprowadzasz instalacji, pomp i innych urządzeń po bokach. Czyli znów oszczędzasz miejsce i przy okazji bufor się nie zapowietrza.
AFRISO określa ten bufor jako „bazowy element prefabrykowanego systemu kotłowni”. Rzeczywiście nim jest – bo użyjesz go z różnymi źródłami ciepła (np. pompy ciepła, kotły pelletowe, kominki z płaszczem wodnym) i w instalacjach z grzejnikami oraz podłogówką.
Jeśli na zbiornik ABT 160 nakręcisz bezpośrednio rozdzielacz KSV i grupy pompowe PrimoTherm (tego samego producenta), to łatwo stworzysz kompletny zespół hydrauliczny. Zespół, który przez króćce podłączeniowe możesz uzbroić w naczynie przeponowe albo grupę bezpieczeństwa.
A oto wyróżnik bufora ABT 160: przegroda wewnętrzna. Pomaga w warstwowym rozkładzie temperatury, czyli bufor szybciej się wygrzewa. Dodatkowo zyskujesz jak najwyższe temperatury na zasilaniu.
Zobacz poniżej, jak to odróżnia ABT 160 od innych buforów:
Zastanawiasz się, czy ABT 160 sprawdzi się u Ciebie? Zobaczmy:
- Pompa ciepła – ABT 160 pasuje do powietrznej, gruntowej, inwerter, on/off. Możesz zastosować go w każdej pompie.
- Kotły na pellet. Tutaj polecamy, jeśli brak Ci miejsca na wielki bufor. A jeżeli planujesz połączyć taki kocioł z podłogówką, to ABT 160 jest doskonałym wyborem. Przy okazji kocioł zyskuje dłuższe cykle pracy i mniejsze zużycie pelletu.
- Kominki – jak najbardziej, bo zapewnia akumulację ciepła.
- Modernizowana instalacja. To ciekawy przykład, bo dużo instalatorów nie jest pewnych, czy nowe źródła ciepła zagrają ze starymi instalacjami, zwłaszcza gdzie przepływ i zład są nieznane. Spokojnie można tu użyć bufora ABT 160, zrobi całą robotę.
W zestawie z buforem ABT 160 znajdziesz wszystko, co niezbędne do montażu. Nie musisz nic dokupować. A dodatkowo masz na niego 5 lat gwarancji.
⇒ Chcesz wiedzieć więcej o tym buforze? Zapraszamy na stronę producenta >>>
Artykuł sponsorowany
AFRISO sp. z o.o.
Szałsza, ul. Kościelna 7
42-677 Czekanów, Poland
tel. :+48 32 330 33 55
fax: +48 32 330 33 51
e-mail: [email protected]
www.afriso.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.