Reklama
cleanpowerforall

Czy montaż fotowoltaiki w nowo wybudowanym domu ma sens?

Dobierając optymalną wielkość instalacji fotowoltaicznej, kierujemy się wysokością rachunków za prąd w wybranym gospodarstwie domowym. Jak jednak oszacować potrzebne zużycie energii w domu, który dopiero powstał lub jest dopiero na etapie budowy?

Bezpieczeństwo pożarowe PV - bezpłatny ebook od Columbus
Bezpieczeństwo pożarowe PV - bezpłatny ebook od Columbus [Źródło: columbusenergy.pl]

Zapotrzebowanie na energię

Moc instalacji fotowoltaicznej w budynku już istniejącym dobierana jest do średniej wysokości rachunków za prąd. Takie rozwiązanie daje nam pewność, że instalacja odpowiada zapotrzebowaniu na prąd generowanemu przez gospodarstwo domowe – nie jest ani za mała, ani za duża dla zużycia energii.

Dopasowana do potrzeb moc instalacji fotowoltaicznej pozwala na:

  • maksymalne obniżenie rachunków za prąd,
  • optymalizację kosztów samej instalacji.

Jak określić zużycie prądu w nowym domu?

W przypadku nowych budynków oszacowanie zużycia prądu nie może być do końca precyzyjne, dlatego że nie można jednoznacznie określić, ile energii elektrycznej ma być przeznaczone na osobę czy na m2 domu. Jak zatem zaplanować fotowoltaikę na nowym domu? Aby oszacować zużycie prądu, należy wziąć pod uwagę sposób ogrzewania oraz to, z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. W każdym domu znajdują się oświetlenie, ogrzewanie oraz sprzęty AGD czy RTV.

Szacowane zużycie prądu przez poszczególne urządzenia jest związane z ilością domowników i czasem pracy sprzętów oraz mocą i klasą energetyczną urządzenia. Czasem określenie ilości gotowanych posiłków czy prań na “oko” może znacząco wpłynąć na faktyczną ilość zużywanego prądu, a tym samym na wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika na etapie projektowania domu

Już na etapie projektowania domu możemy uprościć późniejszy montaż fotowoltaiki i zmaksymalizować przyszłe uzyski instalacji. Planując instalację, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej powierzchni, orientacji i kącie nachylenia połaci dachowych, odpowiednim rozmieszczeniu krokwi, przewidzieć miejsce na instalację inwertera, oraz niezbędnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Warto na tym etapie skonsultować ze specjalistą ds. fotowoltaiki, który zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Realnie instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana, kiedy dom będzie miał skończony dach i ma gotowe przyłącze elektryczne.

Fotowoltaika bez rachunku – czy warto?

Fotowoltaika zawsze jest ogromną korzyścią, ponieważ znacząco obniża koszty użytkowania budynku. Nie zawsze jednak opłaca się montować ją na dachu nowo powstałego budynku. Dlatego w trosce o zadowolenie oraz portfel klienta, specjaliści często radzą poczekać pół roku od wprowadzenia się, do czasu otrzymania pierwszych realnych rachunków za prąd. Wtedy dopiero są w stanie określić faktyczne zapotrzebowanie i dobrać odpowiednią instalację. Gdy instalacja jest za mała, nie zawsze jest możliwość jej rozbudowy, często wiąże się to z dodatkowymi kosztami (np. zmiana inwertera na taki o wyższej mocy).

Z kolei przewymiarowana instalacja to niepotrzebny wydatek, wyprodukujemy dużo więcej energii, niż zdążymy wykorzystać w ciągu roku i część nadwyżki oddanej do sieci do nas już nie wróci. Dlatego, decydując się na fotowoltaikę na nowym domu, powinniśmy zwrócić się do doświadczonego wykonawcy, który dokładnie oszacuje zużycie prądu lub zasugeruje poczekać na realne rachunki. Będziemy mieć wtedy pewność, że takiej firmie bardziej zależy na długofalowym zadowoleniu klienta niż na szybkim zysku ze sprzedaży niedostosowanej do potrzeb instalacji.

Źródło: columbusenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz