Reklama
http://www.multitherma.com/

Brzydki zapach wody w zbiorniku na ciepłą wodę – jaka może być przyczyna?

Co robić, gdy po odkręceniu kranu, wyczuwamy brzydki zapach wody? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, a niektóre z nich są łatwe do wyeliminowania.

Brzydki zapach wody w zbiorniku - jaka może być przyczyna?
Brzydki zapach wody w zbiorniku - jaka może być przyczyna? [Źródło: kospel.pl]

Jeśli posiadasz zbiornik na ciepłą wodę lub podgrzewacz, źródłem problemu może być fakt, że nie zużywasz wody na bieżąco, więc zaczynają rozwijać się w niej bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu.

Jeśli natomiast masz pewność, że woda w zbiorniku nie jest zastana, przyczyną brzydkiego zapachu może być stan anody magnezowej.

Stan anody jest tu kluczowy, znaczne ubytki na jej strukturze oznaczają, że konieczna jest wymiana. Być może osadziły się na niej mikroorganizmy powodujące dziwny zapach wody.

Jeśli problem nie ustępuje, wyjmij anodę i zakorkuj otwór. Obserwuj wodę przez kilka dni – pamiętaj, w trakcie testu zbiornik jest pozbawiony ochrony przed korozją, dlatego tak ważne jest sprawne działanie. Woda w zależności od pochodzenia może różnić się składem, natężeniem składników mineralnych. Zamieniamy więc anodę magnezową na anodę tytanową nazywaną też elektroniczną. Brak konieczności systematycznych wymiany anody tytanowej niesie za sobą komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Brak poprawy stanu wody po wykonaniu wyżej wymienionych kroków oznacza, że problem nie jest tak prosty do zidentyfikowania i konieczne będzie wezwanie fachowca.

Jak zachować pełną higienę zbiornika?

Zawsze przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia należy zapoznać się z zaleceniami producenta – z instrukcji obsługi zawsze można dowiedzieć się, jak dbać o zbiornik, by służył przez długie lata i dostarczał wodę dobrej jakości.

Aby uniknąć kłopotów:

  • systematycznie kontroluj stan anody,
  • regularne podgrzewaj wodę do 70°C w celu usunięcia z niej niepożądanych bakterii,
  • okresowo czyść zbiornik – częstotliwość uzależniona jest od twardości wody, a tę czynność najlepiej zlecić zakładowi serwisowemu.

Źródło: kospel.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz