Reklama
http://www.multitherma.com/

Światowa premiera instalacji łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli-łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. To pierwsze komercyjne wdrożenie tej rewolucyjnej technologii na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Lamele-łamacze światła zamontowano na budynku lubelskiego Aliplastu.

Światowa premiera instalacji łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi
Światowa premiera instalacji łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi [Źródło: aliplast.pl]

Po majowym otwarciu pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych we Wrocławiu, dziś, niespełna trzy miesiące później, ponownie dokonujemy rewolucji w globalnej branży fotowoltaiki i energii odnawialnej. Rozpoczynamy nowy etap w rozwoju Saule Technologies – erę komercjalizacji naszych ogniw perowskitowych. Z dumą prezentujemy nasz kompletny produkt – lamele–łamacze światła, działające na fasadzie budynku naszego pierwszego klienta – Aliplastu. To dla nas wyjątkowy moment, wieńczący osiem lat ciężkiej pracy całego zespołu Saule – powiedziała Olga Malinkiewicz, CTO i współżałożycielka Saule Technologies.

Zaprezentowane podczas premiery w Lublinie lamele–łamacze światła, nie tylko chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem, znacząco redukując koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania. Produkują jednocześnie czystą energię z promieniowania słonecznego.

Dzięki systemowi automatyki Animeo marki Somfy, lamele z ogniwami perowskitowymi współpracują z instalowaną na dachach stacją pogodową. Wykorzystując aktualizowane na bieżąco dane meteorologiczne oraz funkcję „śledzenia Słońca” (suntracking), automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem pozycji Słońca. Wszystko po to, aby zapewnić efektywność energetyczną obiektu oraz zagwarantować komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem użytkownikom budynku – niezależnie od pory roku.

Idea zastosowania lameli-łamaczy światła Sun Protection z perowskitowymi ogniwami słonecznymi otwiera szerokie możliwości w wykorzystaniu istniejących struktur budowalnych do instalacji podobnych urządzeń, a więc nie potrzebuje nowo wznoszonych obiektów.

Implementacja systemu możliwa jest na każdym rodzaju budynku. Dlatego uważam, że jest to początek rewolucji w świecie fotowoltaiki – stwierdził Jan Kidaj prezes Zarządu Aliplast Sp. z o.o.

Łamacze światła są elementem systemów Building Applied Photovoltaics (BAPV), czyli instalacji fotowoltaicznych montowanych na budynkach biurowych, centrach handlowych, magazynach czy fabrykach. Lamele z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies mogą być dostosowane do preferencji klientów, począwszy od użytego materiału, jak aluminium, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne, przez kształt i szerokość, po kolor. Ale nie tylko z tych powodów są rozwiązaniem przełomowym.

Dla fotowoltaiki lamele otwierają nowy rynek o ogromnym potencjale wzrostu: fasady budynków, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe, ciężkie i nieefektywne w nieoptymalnym oświetleniu, nie mają racji bytu.

W Polsce budynki generują około 38 procent emisji gazów cieplarnianych. Standard energetyczny większości z nich pozostawia wiele do życzenia. Perowskitowe ogniwa słoneczne z zapewniającą im efektywność automatyką Somfy spełniają wszystkie kluczowe kryteria uniwersalnego źródła energii, a wyposażone w nie łamacze światła to kolejny krok w kierunku budownictwa zrównoważonego, tak ważnego w obliczu coraz bardziej dostrzegalnych zmian klimatycznych – mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek Zarządu Somfy Polska.

Kolejnym ważnym elementem wydarzenia w Lublinie było podpisanie trójstronnego listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy. Firmy ustaliły wspólny kierunek rozwoju i przedstawiły plan kolejnych komercyjnych wdrożeń lameli Saule Technologies.

Dzisiaj, tuż po premierze produktu, został podpisany trójstronny list intencyjny o współpracy strategicznej między Saule S.A. i Columbus Energy S.A. a Somfy Sp. z o.o. na wykorzystanie prezentowanych aluminiowych łamaczy światła z elementami ogniw perowskitowych i systemem zaawansowanej automatyki budynkowej w dążeniu do neutralności energetycznej. Cieszymy się, że jako Columbus i Saule będziemy mogli zapewnić kompleksową realizację, finansowanie inwestycji oraz najnowocześniejszy mix energetyczny na świecie – podsumował Dawid Zieliński, CEO Columbus Energy, członek Rady Nadzorczej Saule S.A.

Perowskity a tradycyjne ogniwa krzemowe

W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw krzemowych, ogniwa perowskitowe [czytaj] są elastyczne, lekkie, ultracienkie i półprzezroczyste. Ich wytwarzanie nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na znacząco mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji i możliwość wykorzystywania jako podłoża rozmaitych powierzchni, nawet folii lub tekstyliów.

Ogniwa perowskitowe mogą generować energię ze sztucznego światła i – w odróżnieniu od paneli krzemowych – są wydajne nawet wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod innym kątem niż 90 stopni. Dzięki tej przewadze nad ogniwami krzemowymi, a także wspomnianej bardzo małej wadze, można je montować nawet na pionowych elementach elewacji i w kolorach dopasowanych do fasady budynków.

Źródło: aliplast.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz