Reklama
https://h2poland.com.pl/

Prawidłowy falownik, dodatkowa dotacja w programie Mój Prąd 4.0.

Trzy tysiące złotych – taką dodatkową kwotę dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0 może zdobyć każdy, kto do instalacji fotowoltaicznej użyje odpowiedniego falownika hybrydowego i dobrze opisze go we wniosku. Jaki falownik wybrać, na co zwrócić uwagę i jak wypełnić dokumenty, żeby otrzymać kwotę na system PV zwiększoną o 3 tysiące złotych?

Prawidłowy falownik, dodatkowa dotacja w programie Mój Prąd 4.0.
Prawidłowy falownik, dodatkowa dotacja w programie Mój Prąd 4.0.

W nowej edycji programu Mój Prąd 4.0. dotacje dla instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii elektrycznej, magazynów ciepła oraz systemów do zarządzania energią zwiększono z m.in. z powodu wysokiej inflacji, a także w wyniku trwającego kryzysu energetycznego w Europie. Do zwiększonej dotacji kwalifikują się m.in. falowniki hybrydowe, które w swojej ofercie posiada Solplanet, ale tylko wtedy, kiedy stanowić będą część składową całego systemu zarządzania energią w budynku (HEMS/EMS). Trzeba uważać, bo nie są kwalifikowane pojedyncze elementy np. inteligentne gniazdka.

Reklama
oknonet.pl

Prawidłowy falownik

Falownik to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Aktualnie najbardziej gorącym tematem są falowniki hybrydowe, w które wyposażone są systemy PV, mogące współdziałać zarówno z siecią, jak i z magazynem energii. Mieszany typ instalacji fotowoltaicznej wciąż zyskuje na znaczeniu, m.in. ze względu na zmiany w systemie rozliczeń prosumenckich oraz spadające ceny magazynów energii. O falownikach hybrydowych mówi się też ostatnio często ze względu na program dotacyjny Mój Prąd 4.0., w którym dopuszczono możliwość finansowania falownika hybrydowego z opcją inteligentnego zarządzania energią.

Jeśli beneficjent aktualnej, czwartej już edycji programu wybierze falownik, który spełnia wymogi HEMS/EMS (ang. home energy management system), zyska dodatkowe 3 tysiące złotych.

Dobra kalkulacja

Każdy, komu zależy na dodatkowych pieniądzach, musi we wniosku programu Mój Prąd 4.0. przedstawić odpowiednią kalkulację. W dokumentach należy wskazać różnicę ceny pomiędzy zastosowanym falownikiem hybrydowym z opcją zarządzania energią, a ceną falownika standardowego bez dodatkowej funkcji. Co ważne, ten zwykły falownik musi pochodzić z oferty tego samego producenta. Tylko wtedy spełni wymagania HEMS i będzie traktowany jako koszt kwalifikowany.

Nie uda się to na przykład, gdy wybrane do inwestycji urządzenie będzie, zamiast inteligentnego zarządzania, potrafiło tylko monitorować ilość wyprodukowanej czy zużytej energii elektrycznej. Jeśli już mamy pewność, że nasz falownik jest objęty finansowanie, koniecznie trzeba opisać go na fakturze, jako system zarządzania energią. Musi być też na niej dokładnie wyodrębniony.

Faktura zbiorcza – co dalej?

A co zrobić, jeśli mamy fakturę zbiorczą? W takim przypadku należy dołączyć dodatkową specyfikację w postaci załącznika do faktury, który powinien być integralną częścią wystawionej faktury i ma określać liczbę poszczególnych towarów, ich nazwę, oznaczenie i cenę – zarówno jednostkową jak i łączną.

O tym, że jest to wymóg konieczny, beneficjenci przekonają się już na etapie wypełniania wniosku o dofinansowanie. Udostępniony przez NFOŚGW Generator Wniosków wymusza odpowiednie zakwalifikowanie poszczególnych elementów instalacji.

Solplanet

tel. +48 13 492 61 09
e-mail: [email protected]
www: solplanet.net/pl
facebook: SolplanetPolska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz