Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Milion inteligentnych liczników w sieci Taurona

Klienci TAURONA dysponują już ponad milionem nowoczesnych liczników zdalnego odczytu (LZO). Do końca 2023 roku, energetyczny lider planuje instalację kolejnych 100 tysięcy sztuk. Dzięki wymianie liczników klienci uzyskają dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania poborem energii elektrycznej.

Milion inteligentnych liczników w sieci Taurona
Milion inteligentnych liczników w sieci Taurona [źródło: www.tauron.pl]

Projekt instalacji inteligentnych liczników, to największe przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych w polskiej energetyce. Zakładamy, że do 2030 roku wszyscy nasi klienci będą już dysponować inteligentnymi licznikami. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Jesteśmy krajowym liderem w zakresie dostarczania energii elektrycznej, a masowa instalacja nowoczesnych urządzeń pomiarowych umożliwi nam efektywniejsze monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym i usprawnienie procesów obsługowych – dodaje Paweł Szczeszek.

Dla coraz większej liczby klientów TAURONA wymiana liczników oznacza automatyczny, rzeczywisty odczyt zużycia energii oraz możliwość kontrolowania i planowania zużycia energii w przygotowanej dla nich aplikacji. TAURON Dystrybucja dzięki instalacji inteligentnych liczników zyskuje możliwości automatycznego pozyskiwania danych o pracy sieci elektroenergetycznej.

Milion liczników inteligentnych pracujących na naszej sieci to efekt kilku działań prowadzonych jednocześnie w ostatnich latach. Mam na myśli realizację programu AMIplus na terenie Wrocławia, instalację liczników zdalnego odczytu w ramach rynku mocy oraz bardzo duży wzrost liczby prosumentów. W ich przypadku wszystkie przyłączone do naszej sieci mikroinstalacje są wyposażone w inteligentny licznik dwukierunkowy – tłumaczy Radosław Pobol prezes TAURON Dystrybucja.

Liczniki inteligentne to element inteligentnej sieci elektroenergetycznej – Smart Grid, która umożliwia przesyłanie i przetwarzanie istotnych informacji dla pracy sieci elektroenergetycznej. Najważniejsze z nich to jakość energii elektrycznej, zużycie energii przez klientów i generacja energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.

Wymiana liczników jest jednak tylko jednym z elementów budowanego systemu nowoczesnego zarzadzania siecią w oparciu o pozyskiwane dane pomiarowe. Nie mniej istotne jest skomunikowanie ich z systemem centralnym, przetwarzanie i analizowanie pozyskanych danych

Ambitne plany na ten i kolejne lata

W 2023 r. w TAURON rozpoczyna się kolejny etap instalacji LZO na masową skalę. W drugiej połowie roku rozpoczną się wymiany liczników na terenie oddziałów Wrocław i Wałbrzych. Jednocześnie będą prowadzone planowe wymiany legalizacyjne liczników zdalnego odczytu, które już w 2015 r. były zainstalowane na terenie miasta Wrocław.

Harmonogram wdrożenia liczników zdalnego odczytu zakłada:

w latach 2023-2026 wymianę 2,7 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;
w latach 2025 – 2028 wymianę 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;
w latach 2027- 2030 wymianę 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz