.
Reklama
https://kongresmove.pl/pl
.

PGE wybuduje pięć nowych elektrowni fotowoltaicznych

Rozpoczęła się budowa pięciu nowych elektrowni fotowoltaicznych. Inwestycja jest realizowana przez PGE. Do końca roku planowane jest zainstalowanie paneli słonecznych na farmie PV Bedlno Radzyńskie 2 w województwie lubelskim. Z kolei na farmach PV Brzeźnik w województwie mazowieckim oraz PV Kaleń 1, PV Wrzeszczewice 1 i PV Wrzeszczewice 2 w województwie łódzkim zostaną zamontowane kable, inwertery, stacje transformatorowe i konstrukcje wsporcze. Inwestycja realizowana jest przez PGE Energia Odnawialna, która odpowiada za rozwój odnawialnych źródeł energii w grupie PGE.

Pięć nowych elektrowni fotowoltaicznych wybuduje PGE [źródło: pgeeo.pl]
Pięć nowych elektrowni fotowoltaicznych wybuduje PGE [źródło: pgeeo.pl]

Nowe elektrownie fotowoltaiczne mogą być uruchomione dzięki wygraniu 19 projektów przez PGE Energia Odnawialna podczas czerwcowej aukcji sprzedaży energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Aukcje zorganizował Urząd Regulacji Energetyki. PGE Energia Odnawialna zaoferowała wówczas cenę sprzedaży energii elektrycznej na poziomie nie wyższym niż 253,37 PLN/MWh. Oznacza to, że spółka otrzymała gwarancję, że w ujęciu realnym cena ta się nie zmieni przez 15 lat. W przypadku projektów PV PGE Energia Odnawialna chodzi o lata 2023-2037.

Reklama
oknonet.pl

Harmonogram budowy elektrowni zakłada, że zostaną one ukończone w drugiej połowie 2022 roku. Farmy fotowoltaiczne będą zasilane nowoczesnymi modułami fotowoltaicznymi, których parametry techniczne pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Moc pojedynczego ogniwa osiągnie poziom 535 W. To ponad dwa razy więcej niż ma każdy z paneli na Górze Żar, gdzie znajduje się pierwsza, wybudowana w 2015 r. farma fotowoltaiczna PGE.

Strategia Grupy PGE zakłada osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Realizacja tego planu ma nastąpić poprzez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Na ten moment PGE Energia Odnawialna ma zaplanowane przeznaczenie 2500 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy blisko 2000 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe przedsięwzięcia. Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, gruntach należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz na podstawie długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA).

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. W jej posiadaniu jest 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.

źródło: pgeeo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz