Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Farma fotowoltaiczna na dachach firmy Wavin

Wavin Polska zrealizował kolejny duży projekt. Jest nim farma fotowoltaiczna ulokowana na dachach hal produkcyjnych Wavin w wielkopolskim Buku. Celem było nie tylko uzyskanie własnego, niezależnego źródła energii, ale także zrobienie kolejnego kroku w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego już dziś część energii, z której korzysta Wavin, jest wytwarzana na dachach firmy, dzięki zainstalowanej instalacji PV.

Farma fotowoltaiczna na dachach firmy Wavin
Farma fotowoltaiczna na dachach firmy Wavin

Marka Wavin – należąca do grupy Orbia – znana jest przede wszystkim z produktów i rozwiązań z tworzyw sztucznych, przeznaczonych do budownictwa mieszkaniowego, komercyjnego i infrastrukturalnego. Głównym celem firmy jest budowanie zdrowego i zrównoważonego środowiska w miastach przyszłości. Dlatego Wavin projektuje, produkuje i wspiera rozwiązania związane m.in. z wodą i komfortem cieplnym, ale także koncentruje się na wdrażaniu proekologicznych produktów i systemów. Firma od lat podejmuje konkretne kroki, które konsekwentne zbliżają ją do idei zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego w gospodarce. Dlatego na dachach siedziby firmy Wavin Polska w podpoznańskim Buku powstała farma fotowoltaiczna.

 

Projekt był dużym wyzwaniem technicznym, m.in. ze względu na konieczność wkomponowania paneli fotowoltaicznych w istniejącą infrastrukturę techniczną, zgodnie z warunkami przyłączeniowymi. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z firmą SolarAccess, z którą marka Wavin realizowała już podobne projekty, ale w innych krajach. Tym razem zaprosiliśmy SolarAccess do wdrożenia dużej, fotowoltaicznej instalacji w naszej polskiej siedzibie w Buku. Już dziś, dzięki zamontowanej farmie solarnej, wytwarzamy część energii potrzebnej do naszej produkcji – mówi Karol Woźniak, główny energetyk w Wavin Polska.

Realizacja projektu fotowoltaicznego dla Wavin Polska obejmowała instalację ponad 900 dwustronnych modułów fotowoltaicznych o mocy szczytowej 455 watów wraz z trzema inwerterami o mocy 110 kW. W halach, na dachach których zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, powstała rozdzielnia z częścią siłową i częścią telemechaniki oraz transmisji danych. System wizualizacji pracy farmy fotowoltaicznej pozwala obserwować wskaźniki związane z produkcją energii elektrycznej, prezentuje także dane finansowe związane z funkcjonowaniem instalacji solarnej oraz informacje dotyczące jej wpływu na środowisko, m.in. wskazuje poziom redukcji emisji dwutlenku węgla. Według prognoz instalacja wyprodukuje rocznie prawie 400 MWh zielonej energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana na potrzeby Wavin Polska.

Farma fotowoltaiczna ma w rezultacie przynieść nie tylko energię elektryczną, ale także wymierną korzyść ekologiczną w postaci rocznej redukcji emisji CO2 o ok. 300 ton. W ten sposób Wavin realizuje kolejny cel na drodze do zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Firma deklaruje bowiem pełne zaangażowanie w nieustanne poprawianie jakości życia ludzi na całym świecie, a także sukcesywnie realizuje własną, odpowiedzialną politykę rozwoju. Dlatego w fabryce Wavin Polska sięgnięto po energię ze słońca, a więc po źródło odnawialne, które znacząco zmniejsza szkodliwą emisję. To kolejny krok ku temu, aby osiągnąć ambitny cel korporacyjny: zero emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Firma planuje także kolejne projekty związane ze zrównoważonym rozwojem.

Źródło: wavin.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz