.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Panele fotowoltaiczne bez zalegającego śniegu?

Zapewne posiadaczom paneli fotowoltaicznych znany jest problem zalegającego śniegu. Zwłaszcza w północnym klimacie, szczególnie w rejonach gdzie opady są częste, a niska temperatura nie pozwala śniegowi stopnieć. Powoduje to znaczne obniżenie mocy wytwórczej paneli PV. Naukowcy z Michigan znaleźli tanie i skuteczne rozwiązanie na ten problem

Panele fotowoltaiczne bez zalegającego śniegu?[źródło: news.umich.edu]
Panele fotowoltaiczne bez zalegającego śniegu?[źródło: news.umich.edu]

Opracowali oni sposób na zwiększenie wydajności paneli słonecznych. Takie rozwiązania sprawdzają się szczególnie w krajach północy i wszędzie tam, gdzie problem zalegającego śniegu jest lub bywa dokuczliwy.

Reklama
oknonet.pl

Okazuje się, że zaprezentowana przez naukowców przezroczysta powłoka może być skutecznym rozwiązaniem problemu. Pierwsze testy wykazały, że zastosowanie technologii zmniejsza akumulację śniegu i lodu na panelach słonecznych, umożliwiając im generowanie do 85% więcej energii.

Rzeczoną powłokę wykonano głównie z połączenia tworzyw sztucznych i olejów silikonowych lub roślinnych. Można ją aplikować pędzlem, bądź poprzez spryskanie powierzchni paneli. Jak wykazały ostatnie testy, warstwa przeciwśniegowa utrzymuje się i zapobiega przywieraniu lodu i śniegu nawet przez rok.

 Energia odnawialna naprawdę się rozwija, ale śnieg jest ogromnym problemem w północnym klimacie”. Panele słoneczne mogą zimą stracić 80 lub 90% swojej mocy wytwórczej. Dlatego znalezienie sposobu na generowanie energii przez cały rok było ekscytującym wyzwaniem” – powiedział Anish Tuteja, profesor inżynierii materiałowej Uniwersytetu Michigan.

Testowanie tego rozwiązania odbyło się na farmie fotowoltaicznej w Fairbanks na Alasce. Naukowcy z Michigan podjęli współpracę w tym zakresie z badaczami z Uniwersytetu na Alasce. Testy wykazały, że średnie pokrycie śniegiem i lodem paneli, na których aplikowano powłokę, wyniosło w całym sezonie zimowym około 28 proc. Z kolei panele, gdzie nie zastosowano nowej technologii, śnieg przykrywał aż 59 proc.

Obecną wersję powłoki można by zastosować natychmiast, zespół planuje ją dalej ulepszać. Celem badaczy jest opracowanie powłoki, która wytrzyma co najmniej pięć lat- zapewnia profesor Tuteja.

 

Jeśli uda nam się wykazać długoterminową skuteczność powłoki chroniącej przed śniegiem, okaże się, że energia słoneczna będzie niezawodna i bardziej przystępna cenowo w zaśnieżonych regionach (…) – Laurie Burnham, główny badacz projektu.

źródło: news.umich.edu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz