Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Moduły monokrystaliczne dominują na rynku fotowoltaiki

Według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021 jeszcze do 2018 roku znaczny udział w sprzedaży miały moduły polikrystaliczne, jednak sytuacja w ostatnich latach zmieniła się na korzyść modułów monokrystalicznych.

Moduły monokrystaliczne dominują na rynku fotowoltaiki
Moduły monokrystaliczne dominują na rynku fotowoltaiki [Źródło: ekoenergetyka-pv.com]

Już w 2019 roku był zauważalny trend wzrostu sprzedaży tych modułów. Prognozowano, że moduły monokrystaliczne przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się, że będzie to aż tak duża przewaga – monokrystaliczne 98 %, polikrystaliczne 2%.

Okazuje się, że inwestycja w moduły monokrystaliczne, mimo że charakteryzują się wyższą ceną, nie odstrasza kupujących. Postawa taka zapewne bierze się z faktu, iż moduły te są bardziej opłacalne ze względu na lepsze ich parametry. Moduły monokrystaliczne mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, co za tym idzie, potrzebują mniej miejsca, więc sprawdzą się gdy mamy ograniczoną powierzchnię montażu – dachy domów, słupy oświetleniowe.

Duży wpływ na rozkład sprzedaży na polskim rynku miał program „Mój Prąd”, gdzie prosumenci decydowali o wyborze modułów. Ich wybór był jednoznaczny – stawiali głównie na jakość i dobre parametry produkty. Należy też uwzględnić także wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinie prosumenta.

Pochodzenie modułów fotowoltaicznych ma znaczny wpływ na gospodarkę kraju, niestety znaczna część modułów na polskim rynku pochodzi od producentów zagranicznych, a tylko niewielki udział mają producenci polscy. Największy import odnotowuje się z krajów azjatyckich. Sytuacja na rynku polskim jest zgodna z trendami panującymi na rynku europejskim. Europejska Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej (ang. European Solar Manufacturing Council – ESMC) oszacowało, że tylko 4 % modułów wytwarzane jest w Europie.

Rosnąca świadomość rynku i poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie fotowoltaiki korzystnie wpływa na podejmowane decyzje w tym temacie, a przedstawione powyżej dane potwierdzają fakt, że Polska nadąża za trendami globalnymi.

Źródło: ieo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz