Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Moc słońca napędza elektromobilną rewolucję

Fotowoltaika odmienia zasady gry w świecie elektrycznych pojazdów. To dzięki energii pozyskiwanej ze słońca opłacalność eksploatacji samochodów na prąd zyskuje na znaczeniu. Beneficjentami tego rozwiązania są nie tylko odbiorcy indywidualni. Panele słoneczne mogą być także opłacalne dla firm.

Moc słońca napędza elektromobilną rewolucję
Moc słońca napędza elektromobilną rewolucję

Słońce to źródło czystej i niewyczerpanej energii. Gwiazdka naszego układu słonecznego emituje tyle mocy, że w ciągu 1,5 sekundy zagotowałaby wodę zgromadzoną we wszystkich oceanach, morzach, rzekach, lodach i w atmosferze. Ludzkość jak na razie jest w stanie wykorzystać tylko cząstkę tego energetycznego potencjału, ale z każdym rokiem idzie nam to coraz lepiej. Jak podaje BloombergNEF w raporcie „3Q 2023 Global PV Market Outlook” dotyczącym prognoz globalnego rynku fotowoltaicznego, do końca roku generować będziemy 392 GW mocy ze słońca. To o 56 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Energię słoneczną można wykorzystać i zgromadzić za pomocą systemów fotowoltaicznych. Panele przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną, która może być wykorzystywana do zasilania domów, firm czy pojazdów elektrycznych. Dodatkowo, baterie słoneczne pozwalają na magazynowanie nadmiaru energii na późniejsze użycie w okresach braku dostępu do światła słonecznego, zapewniając niezależność energetyczną – tłumaczy dr inż. Piotr Wiśniowski z Instytutu Transportu Samochodowego.

Energia słoneczna ratunkiem przed wzrostem cen prądu?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy paneli słonecznych. Możliwość ich montażu jest uzależniona od wielu czynników, w tym powierzchni i typu dachu, godzin szczytowego nasłonecznienia – ilość energii słonecznej, jaka dociera na metr kwadratowy powierzchni w danym czasie. Rodzimi eksperci szacują, że w Polsce przeciętne nasłonecznienie wynosi od 1 000 do 1 150 kWh/m²/rok. To mniej więcej tyle ile np. w Niemczech – największym europejskim rynku fotowoltaiki. Między innymi dlatego ten rynek pozostaje głównym obszarem inwestycji w całej energetyce. Moc zainstalowanych paneli przekroczyła w Polsce już 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW nowych mocy i imponujące tempo wzrostu rynku – 61 proc.

Największy wkład w obroty branży wnoszą prosumenci indywidualni, wspierani programami dotacji, w tym Mój Prąd, którego kolejne edycje pozwalają na rozbudowanie mikroinstalacji PV (ang. photovoltaics) o dodatkowe urządzenia wspomagające autokonsumpcję energii, takie jak magazyny energii i systemy zarządzania. Liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych na koniec roku 2022 wynosiła ponad 1,2 mln, co oznacza wzrost o ponad 41 proc. r/r. Łączna moc zainstalowanych ogniw osiągnęła ponad 9,3 GW. Dynamiczny wzrost mocy w krajowej fotowoltaice skutkuje tym, że w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku elektrownie fotowoltaiczne dostarczyły do sieci znacznie więcej energii niż w całym poprzednim roku – wynika z danych europejskiego stowarzyszenia operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaika w 2023 roku?

Do niedawna przyjmowało się, że koszt całkowity instalacji fotowoltaicznej do zastosowania w domu zamieszkanym przez kilka osób kształtował się w przedziale od 15 000 zł do 30 000 zł z VAT (podatek dla indywidualnych odbiorców wynosi 8 proc., natomiast dla firm to 23 proc.). Ta rozpiętość cenowa wynika głównie z kilku czynników, takich jak wybór paneli fotowoltaicznych, ich liczba, jakość wykonania, producent oraz moc. W przypadku większych powierzchni domów konieczne jest zainstalowanie większej liczby paneli, które wpływają na cenę.

Co ciekawe w 2023 roku przeciętna cena fotowoltaiki wynosi już od ok. 26 000 do 47 000 zł brutto. Dotyczy ona systemu PV o mocy ok. 8 kW, gdyż jak wynika m.in. z danych Agencji Rynku Energii tyle wynosi obecnie średnia moc prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej – pisze Emila Biernaciak z serwisu enerad.pl i dodaje, że z przeprowadzonych przez firmę analiz rynkowych w 2023 roku cena fotowoltaiki dla gospodarstw domowych i małych firm (o mocy do 10 kW) w przeliczeniu na 1 kW wynosi średnio od 3250 zł do 8000 zł brutto.

Zielona energia dla pojazdów

Nie jest tajemnicą, że inwestowanie w instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy może być wyzwaniem z uwagi na wysokie koszty początkowe. Istnieją jednak sposoby na zredukowanie obciążenia finansowego, takie jak skorzystanie z komercyjnego kredytu, leasingu czy preferencyjnych pożyczek lub dotacji. W 2023 roku dostępne są dopłaty do instalacji w ramach programów, takich jak FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) czy FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). W efekcie na koniec marca 2023 roku moc zainstalowana z fotowoltaiki wynosiła w Polsce 13 021 MW. Jest to gigantyczny potencjał, który generuje coraz większe korzyści dla prosumentów.

Prąd pozyskiwany ze słońca może być z powodzeniem wykorzystywany nie tylko na cele bieżącej działalności biznesowej. Może być także źródłem energii, która napędzać będzie flotę pojazdów firmowych. Raport „Użytkowanie pojazdów elektrycznych – Kompendium wiedzy”, stworzony przez EV Klub Polska w ramach kampanii elektromobilni.pl, rzuca nowe światło na wykorzystanie energii odnawialnej do zasilenia floty pojazdów elektrycznych w Polsce.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz