Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Kto zyska najwięcej na fotowoltaice?

Gospodarstwa domowe zainwestowały w panele fotowoltaiczne więcej niż firmy i samorządy. Ten trend powinien się odwrócić ze względu na zmiany w dofinansowaniu fotowoltaiki i coraz szybciej rosnące ceny energii.

Kto zyska najwięcej na fotowoltaice?
Kto zyska najwięcej na fotowoltaice? [Źródło: edisonenergia.pl]

Od 2019 r. w Polsce powstało ponad 600 tys. instalacji fotowoltaicznych dla prosumentów. Tylko w tym roku liczba gospodarstw domowych z panelami fotowoltaicznymi prawdopodobnie zwiększy się o 300 tys.

Moc zainstalowana elektrowni słonecznych w Polsce na koniec 2020 roku wyniosła 3960 MW, jak wynika z opublikowanych danych Agencji Rynku Energii. Łączna wartość inwestycji w fotowoltaikę w Polsce wyniosła w 2020 r. ok. 10 mld zł, z czego aż 6,5 mld zł wydały gospodarstwa domowe, a ok. 3 mld zł firmy i samorządy.

Rosnące ceny energii, które mają coraz większy wpływ na inflację, a ta w Polsce jest najwyższa wśród krajów UE, zwiększają koszty działania firm. Stąd coraz popularniejsze stają się instalacje fotowoltaiczne dla biznesu. Na takie inwestycje w małym biznesie decydowały się najczęściej hotele, stacje benzynowe czy piekarnie.

Taka instalacja jest bardziej opłacalna właśnie dla biznesu, bo okres zwrotu w inwestycji to pięć lat – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Edison Energia. – Rentowność inwestycji jest korzystniejsza, ponieważ ceny energii dla biznesu są wyższe niż dla klientów indywidualnych, a firmy są także obciążone wyższą opłatą mocową.

Cała wypowiedź Bartosza Majewskiego, Członka Zarządu ds. Operacyjnych Edison Energia dla MarketNews24.

Od 2019r. w Polsce wykonano ponad 600 tys. instalacji fotowoltaicznych dla prosumentów. Teraz obserwujemy na rynku, że coraz popularniejsze stają się instalacje dla biznesu. W przypadku małych zakładów przemysłowych czy wytwórczych, ale także piekarni, stacji benzynowych, hoteli, zakładów gastronomicznych, taka instalacja może być nawet bardziej opłacalna niż dla klientów indywidualnych, a jej okres zwrotu wynosi około 5 lat. Dzieje się tak dlatego, że ceny energii elektrycznej dla biznesu są wyższe niż dla klientów indywidualnych. Ponadto biznesy są obciążone w większym stopniu opłatą mocową. Podobnie jak w przypadku inwestycji w park maszynowy – inwestorzy decydując się na instalację fotowoltaiczną patrzeć nie tylko na cenę jednostkową elektrowni słonecznej, ale przede wszystkim na całościowy rachunek ekonomiczny, składający się z jakości instalacji, tego czy będzie ona serwisowana i obsługiwana już po jej zamontowaniu.

Źródło: edisonenergia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz