Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak dobrać wymiary i wagę paneli fotowoltaicznych?

Podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę także ich ciężar i wymiary. Każdy dach ma inną konstrukcję, a tym samym również inne możliwości montażowe. W jaki sposób zatem dopasować wagę i wymiary paneli PV do poszycia dachowego? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dobór wymiarów paneli fotowoltaicznych
Dobór wymiarów paneli fotowoltaicznych [Źródło: hymon.pl]

Instalacja fotowoltaiczna powinna przede wszystkim odpowiadać na zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Tylko wtedy inwestycja będzie opłacalna. Warto wiedzieć, że im moc pojedynczego panelu jest większa, tym mniej ich potrzeba do montażu instalacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich, starszych czy mniej wytrzymałych dachów.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp może więc składać się zarówno z 15 paneli o mocy 350 Wp, jak i 17 paneli o mocy 300 Wp. Rozmiar instalacji zależny jest od wymiarów tworzących ją paneli PV. Wielkości modułów były kiedyś bardzo urozmaicone i zależne od danego producenta. Z biegiem lat uległy jednak standaryzacji. Wysokość współczesnych paneli wynosi zwykle 100 cm, szerokość 40 mm, a długość ok. 165-170 cm. Ważną kwestią dotyczącą wymiarów poszczególnych paneli fotowoltaicznych jest upewnienie się, czy zostały podane wraz z przestrzeniami montażowymi. Przeciętna waga paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 18-25 kg. Wybierając te najlżejsze, można więc zmniejszyć wagę instalacji nawet o kilkadziesiąt kilogramów.

Wymiary i waga paneli słonecznych zależna jest od dwóch czynników – ilości zamieszczonych w nich ogniw fotowoltaicznych oraz szczegółów ich budowy. Na rynku można spotkać dziś trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych: panele 48, 60 i 72-ogniowe. Oczywiście im mniej ogniw fotowoltaicznych posiada dany panel, tym jest lżejszy. Najbardziej powszechne są panele z 60 ogniwami – mają niewielką masę i charakteryzuje je najlepszy stosunek mocy do wymiarów. Panele z 72 ogniwami są znacznie większe i cięższe. Od kilku lat nowość na rynku stanowią panele z 63 ogniwami wykonane w technologii half cut, które mimo niewielkich wymiarów są równocześnie bardzo wydajne. Ciężar oraz wymiary paneli PV zależne są również od materiału, z którego zostały wykonane. Zdobywające coraz większą popularność panele typu szkło-szkło, które z obu stron pokryte są warstwą hartowanego szkła, są cięższe od standardowych nawet o 3-6 kg. Najlżejszą konstrukcją fotowoltaiczną są natomiast dachówki fotowoltaiczne, które wstawiane są w miejsce zwykłych dachówek, dzięki czemu dach nie jest zbyt obciążony.

Jak dobrać wymiar paneli PV?

Ważnym kryterium w wyborze odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych jest kształt i budowa dachu. Każde poszycie dachowe ma inną konstrukcję, a co za tym idzie możliwości montażowe. Zamocowanie paneli PV na dachach z dużą ilością okien dachowych czy lukarn z pewnością będzie znacznie trudniejsza. Duże znaczenie ma kształt dachu. Płaski będzie wymagał montażu dodatkowych konstrukcji wsporczych oraz zachowania większych odległości między modułami, która wynika z tzw. szerokości strefy cienia. Moduły montowane na dachu spadowym mogą być ułożone znacznie bliżej siebie, niemal na całej jego powierzchni. Do zainstalowania czterech paneli na klasycznym dachu skośnym potrzeba średnio 6-7 m² wolnej powierzchni. Ta sama ilość paneli na dachu płaskim wymaga natomiast już 9-10 m². Przy założeniu, że średnie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną wynosi ok. 2500 kWh, wystarczy zamontować instalację o mocy 3 kWp. Do jej utworzenia, w zależności od mocy poszczególnych paneli, potrzeba około 10-12 paneli. Ilość wymaganej wolnej przestrzeni na dachu powinna wynosić więc w tym wypadku ok. 20m².

Jak sprawdzić, czy dach udźwignie taką instalację? Zakładając, że obciążenie panelami wynosi ok. 20 kg/m², minimalna nośność dachu, na którym zamontowana zostanie mikroinstalacja fotowoltaiczna, powinna wynosi więc około 250 kg/m². Systemy fotowoltaiczne o mocy wyższej niż 10 kW montowane są zwykle na gruncie.

Źródło: hymon.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz