.
Reklama
https://kongresmove.pl/pl
.

Jak oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej ?

Dobrym rozwiązaniem jest, zapoznanie się z rachunkami za energię elektryczną, które zawierają informację na temat zużycia energii elektrycznej. Daje to możliwość porównania ze sobą kolejnych okresów oraz dostrzeżenia ewentualnych tendencji związanych ze zwiększaniem się lub zmniejszaniem zużycia energii elektrycznej. Jest to zwykle punkt wyjścia do oszacowania wielkości instalacji, która zaspokoi potrzeby Klienta i pozwoli mu patrzeć spokojnie na kolejne podwyżki cen prądu.

Jak oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej ?
Jak oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej ? [źródło: www.niskoemisyjni.pl]

 

Reklama
oknonet.pl

Jaką Instalację fotowoltaiczną (PV) wybrać?

Znając zapotrzebowanie na energię elektryczną domu, firmy lub gospodarstwa rolnego można przystąpić do określania wielkości instalacji, którą należałoby zainstalować. Przyjmuje się, że projektowana instalacja fotowoltaiczna powinna wytworzyć (efektywnie) około 90 – 95% zapotrzebowania na prąd. Jak to zrobić? Obliczając moc instalacji fotowoltaicznej, należy uwzględnić m.in. straty, jakie występują na przewodach, rozliczaniu w międzyfazowym liczniku energii elektrycznej.

Można przyjąć, że oszacowane zapotrzebowanie na energię elektryczną (roczne) powinno stanowić około 85% mocy instalacji fotowoltaicznej, która zostanie wykonana.

Jak powinno to wyglądać na przykładzie?
Przyjmijmy, że średnio miesięcznie płacimy za prąd 200 zł, co przy cenie wynoszącej około 0,64 zł za 1 kWh (suma wszystkich opłat) daje nam zużycia na poziomie 312 kWh prądu miesięcznie i 3750 kWh rocznie.

Wobec tego, jaka jest potrzebna wielkości instalacji fotowoltaicznej ?
W normalnych warunkach odpowiednia będzie instalacja o mocy wynoszącej około 4,4 kWp, która efektywnie wyprodukuje około 3700 kWh rocznie, zaspokajając tym samym większość zapotrzebowania na energię elektryczną naszego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego.

Dlaczego nie warto budować większej instalacji?

Oczywiście powyższe informacje stanowią jedynie pogląd na to dość złożone zagadnienie, ponieważ każdy dom, firma lub gospodarstwo, zwyczaje osób, które w nich przebywają czy pracują, powodują, że powyższe współczynniki należy w odpowiedni i przemyślany sposób korygować, aby wykonana instalacja fotowoltaiczna była „skrojona na miarę” i odpowiadała naszym potrzebom, czyli nie produkowała energii za mało, co spowoduje, że jedynie częściowo uniezależnimy się od podwyżek cen energii lub nie produkowała jej także zbyt wiele, w tej sytuacji okres zwrotu z inwestycji wydłuży się nam w sposób znaczący.

Co ma wpływ na wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Czynników wpływających na odpowiedni dobór instalacji jest wiele i mogą to być np. zwyczaje użytkowników danego budynku (intensywny pobór prądu w okresach największej produkcji przez instalację fotowoltaiczną), niekorzystne lub bardzo korzystne usytuowanie budynku (także kąt dachu), na którym planowane jest wykonanie instalacji fotowoltaicznej (PV) względem południa, czy też występujące zacienienia, które obniżają sprawność projektowanej instalacji (przewody energetyczne, słupy, drzewa itp.). Warto w sposób szczególny przyłożyć się do tego etapu inwestycji, ponieważ w dużej mierze będzie on determinował koszty związane z realizacją inwestycji oraz okres jej zwrotu. To kilka głównych czynników, którymi warto kierować się, podejmując decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej (PV), nie zapominając oczywiście, o dołożeniu małej cegiełki do budowania zielonego świata i dbania o nasze wspólne dobro, jakim bez wątpienia jest otaczający nas Świat.

 

 Źródło: niskoemisyjni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz