.
Reklama
oknonet.pl
.

Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna

Fotowoltaika staje się jednym z szybciej rozwijających się trendów na rynku energii. Dla użytkowników mikroinstalacji fotowoltaika oznacza przede wszystkim niższe koszty prądu, większą niezależność energetyczną i aspekty ekologiczne.

Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna
Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna [Źródło: elve.pl]

Ceny prądu w Polsce rosną z roku na rok o ok. 5–7 proc. Podwyżki prądu odnotowano również w styczniu, choć ceny energii elektrycznej w Polsce są niewiele niższe niż w sporej części krajów Zachodu. W tej sytuacji ograniczanie zależności od prądu z sieci jest rozwiązaniem optymalnym dla większości gospodarstw domowych. Dobrze dobrana instalacja pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd 70–80 proc. rocznie, a w niektórych przypadkach nawet 100 proc.

Reklama
oknonet.pl

Chodzi o kwoty rzędu 3 tys. zł, a czasem więcej w skali roku. W efekcie mikroinstalacja zwraca się już po sześciu latach, a niekiedy nawet szybciej (w przypadku zakupu na kredyt okres zwrotu wynosi przeciętnie 8 lat).

Warto pamiętać, że opłacalność instalacji PV dodatkowo zwiększają rozmaite dopłaty, ulgi i rabaty. Chodzi w szczególności o rządowy program dofinansowania Mój Prąd oraz ulgę termomodernizacyjną, które pozwalają odliczyć koszty związane z zakupem i montażem paneli PV od podstawy opodatkowania. Do tego dochodzą dopłaty oferowane przez niektóre miasta (m.in. Warszawę) oraz inne instytucje państwowe, jak Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ogniwa PV coraz bardziej wydajne

W 2018 r. Parlament Europejski zatwierdził przepisy, w myśl których do 2030 r. udział energii z OZE w łącznym zużyciu energii na terenie państw Unii Europejskiej ma wynieść co najmniej 32 proc. Według niedawnych doniesień ten cel w najbliższym czasie może wzrosnąć nawet do 40 proc.

Mając na uwadze powyższe rozwój OZE będzie przyspieszał, a fotowoltaika będzie zyskiwała na popularności. Przyczyni się do tego także m.in. rozwój technologii i wzrost wydajności urządzeń. Sprawność ogniw polikrystalicznych, które cieszą się największą popularnością, wynosi obecnie 15 proc. Dla najnowszych modeli ten wskaźnik przekracza 20 proc. Technologie monokrystaliczne pozwalają uzyskać sprawność o wartości powyżej 25 proc., a perowskity, które dopiero wchodzą na rynek, zapewniają konwersję energii pochodzącej ze słońca na prąd na poziomie 30 proc.

Warto podkreślić, że panele PV optymalnie radzą sobie nie tylko w krajach południa Europy, ale również w naszej i wyższych szerokościach geograficznych. Dobrym tego przykładem jest intensywny rozwój OZE w Szwecji, a także sukcesy naszych zachodnich sąsiadów na polu fotowoltaiki. Niemcy to europejski lider w generowaniu prądu z energii słonecznej, a przecież do ogniw PV zlokalizowanych nad Renem dociera przeciętnie tyle samo promieni słonecznych co do paneli zamontowanych na dachach polskich domów.

Kluczem do uzyskania odpowiedniej wydajności z fotowoltaiki jest nowoczesna konstrukcja paneli. Pozwala ona na konwersję energii słonecznej nie tylko w pogodne dni, ale również wychwytywanie światła rozproszonego, docierającego do powierzchni ziemi w warunkach zachmurzenia.

Źródło: stiloenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz