.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Fotowoltaika jest najszybciej rosnącym sektorem energetyki

SolarPower Europe przedstawiło raport Global Market Outlook for Solar Power. Wynika z niego, że energetyka słoneczna utrzymuje silny trend wzrostowy. Globalna moc słoneczna w kwietniu 2022 r. osiągnęła 1 TW i w najbliższych 3 latach wzrośnie ponad dwukrotnie, do 2,3 TW w 2025 roku. Polski rynek znalazł się w pierwszej dziesiątce krajów, które odnotowały największy przyrost mocy w fotowoltaice.

Fotowoltaika jest najszybciej rosnącym sektorem energetyki

Coroczny, wielokrotnie nagradzany raport Global Market Outlook for Solar Power, wydawany przez SolarPower Europe, jest najbardziej miarodajnym raportem z analizy rynku dla globalnego sektora energii słonecznej.

Reklama
oknonet.pl

Dzięki kompleksowym, historycznym danym rynkowym, 5-letnim prognozom dla kluczowych rynków światowych, a także analizie segmentacji między systemami dachowymi i naziemnymi, raport ten jest niezbędnym narzędziem zarówno dla branży fotowoltaicznej, jak i interesariuszy energetycznych.

Fotowoltaika pozostaje najszybciej rozwijającą się energią odnawialną, stanowiąc ponad połowę z 302 GW mocy odnawialnej zainstalowanej na całym świecie w 2021 r.: fotowoltaika 168 GW, energetyka wiatrowa 93 GW, energetyka wodna 25 GW, biomasa 10 GW i inne 6 GW.

Globalna energia słoneczna liczona w terawatach

Globalna moc fotowoltaiczna podwoiła się w ciągu 3 lat od 2018 r., podnosząc światową flotę fotowoltaiczną do mocy jednego terawata w kwietniu 2022 r. Światowy rynek energii słonecznej rośnie wykładniczo. Osiągnięcie 1 TW ze 100 GW w 2012 r. zajęło światowej mocy energii słonecznej. SolarPower Europe przewiduje, że w ciągu zaledwie 3 lat światowa moc energii słonecznej wzrośnie ponad dwukrotnie do 2,3 TW w 2025 r.

Fotowoltaika: najszybciej rozwijająca się technologia energetyczna

Energia słoneczna pozostaje najchętniej wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej. Reprezentuje ponad połowę, z 302 GW mocy uzyskanej ze źródeł odnawialnych zainstalowanych na całym świecie w 2021 r. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych to 168 GW to ponad 70 GW więcej niż kolejne największe źródło, jakim jest wiatr i więcej niż wszystkie inne poza fotowoltaiką odnawialne źródła energii łącznie.

Globalne udziały energii słonecznej

Światowym liderem w przyroście nowych mocy pozostają Chiny z rekordowym poziomem 54,9 GW dodanej mocy PV w 2021. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z 27,3 GW, a potem Indie, które na koniec 2021 r. odnotowały 14,2 GW nowych mocy w energetyce słonecznej. Pierwszą dziesiątkę najszybciej rozwijających się rynków zamyka Polska – 3,8 GW nowych mocy zainstalowanych w fotowoltaice.

Europejska trajektoria słoneczna

Region Europy* kontynuował swoją pozytywną trajektorię energii słonecznej, osiągając 31,8 GW dodatkowej mocy fotowoltaicznej, co stanowi wzrost o 33% i tylko 0,1 GW różnicy w stosunku do naszych prognoz Global Market Outlook na rok 2021. Wpływ wojny rosyjskiej na Ukrainę i towarzyszące jej wyzwania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, wraz z celami klimatycznymi UE, napędzają odnawialną transformację kontynentu, 25 z 27 państw członkowskich UE planuje zainstalować więcej energii słonecznej w 2022 niż 2021.
*Region Europa = UE27 + Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Rosja, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.

Źródło: solarpowereurope.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz