Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Kontrakty na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III przyznane

Polenergia i Equinor wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. 

Kontrakty na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III przyznane

Inwestycje MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, to dwie z największych i najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych powstających w Polsce. Projekty zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, około 27 i 40 km od portu Łeba, gdzie znajdować się będzie baza operacyjno-serwisowa inwestycji. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW, co pozwoli pokryć roczne zapotrzebowanie na czystą energię elektryczną ponad 2 mln gospodarstw domowych. W ramach przyznanych kontraktów Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za projekt instalacji elektrycznej obu farm — od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w stacji Słupsk-Wierzbięcino.

 

Zamawiamy „serce” systemu przesyłu i transformacji energii z morskich farm wiatrowych. To jedne z najważniejszych kontraktów naszych bałtyckich projektów. Podejmujemy współpracę z wiodącą firmą energetyczną na świecie, której technologia HVAC jest kluczowa dla efektywnej transmisji energii z morza na ląd. Budujemy wokół projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III silny światowy zespół, który zwiększy ich konkurencyjność i będzie wspierał zrównoważoną energetyczną przyszłość nas wszystkich. Liczymy też na wspólne inicjatywy, które pozwolą osiągnąć nasze ambitne cele w zakresie local content – stwierdza dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Grupy Polenergia.

MFW Baltyk mapaKażda umowa obejmuje również analizy systemowe oraz uwzględnia integrację wszystkich urządzeń od współpracujących wykonawców. Pozwoli to na zaprojektowanie kompletnych farm wiatrowych z bezpiecznym, optymalnym kosztowo i stabilnym systemem przesyłowym, zgodnym z wymogami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za dostawę kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej, a także za dostawę pod klucz stacji lądowej. Kontrakty obejmują również prace montażowe i przyłączeniowe.

To kolejny kamień milowy dla naszych morskich projektów wiatrowych, które będą dostarczać energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Bardzo cieszymy się na współpracę z Hitachi Energy oraz z ich lokalnymi podwykonawcami w celu wprowadzenia tego konkurencyjnego źródła energii odnawialnej do Polski — mówi Michał Kołodziejczyk, country manager Equinor w Polsce.

Hitachi Energy działa na polskim rynku od 97 lat i zatrudnia około 2,5 tysiąca osób. Posiada biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynieryjne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu. Podpisane kontrakty szacują, że od 25 proc. do 35 proc. całkowitej ich wartości — w tym zamówienia sprzętu od dostawców zewnętrznych, powinno zostać zainwestowane lokalnie.

Kilka tygodni temu jako Equinor podpisaliśmy z Hitachi umowę o strategicznej współpracy w związku z przyszłymi projektami. Kontrakt na dostawę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III jest pierwszym od tamtego czasu i bardzo cieszymy się, że możemy przystąpić do realizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia. Razem z Hitachi Energy chcemy rozwijać lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych w Polsce – dodaje Mette H. Ottøy, dyrektor ds. zakupów w Equinor.

W maju 2021 roku projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Łączna moc obu projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to 1440 MW i stanowi znaczną część pierwszej fazy programu rozwoju polskiej branży morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 5900 MW. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów uzależniona jest od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowana jest na 2024 rok, a pierwsza energia ma być dostarczona do sieci w 2027 roku.

Źródło: polenergia.pl

Polenergia Fotowoltaika
Plac Ireneusza Gugulskiego 1
02-661 Warszawa
Tel. 799-399-888
www.polenergia.pl
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz