Reklama
https://h2poland.com.pl/

Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?

W czasach kryzysu energetycznego słowo fotowoltaika jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Trudno znaleźć osobę, która nie wie, do czego służy instalacja fotowoltaiczna. Jednak czy rozumie, jak działają panele słoneczne? Jak przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną? Do czego służy inwerter solarny lub magazyn energii słonecznej?

Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?
Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?

 

Reklama
oknonet.pl

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika pozwala sięgnąć do naturalnych odnawialnych źródeł energii (OZE). To zasób praktycznie niewyczerpywalny i darmowy. Ponadto można z niego korzystać bez szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na wykorzystaniu promieni słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej. Podstawowym składnikiem systemu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub na gruncie. Podczas pracy instalacji solarnej nie dochodzi do emisji zanieczyszczeń. Samodzielnie wytwarzasz tani, a po kilku latach, gdy zwrócą się koszty inwestycji, darmowy prąd na własne potrzeby. A przy tym dbasz o środowisko naturalne i własne otoczenie. Przydomowa fotowoltaika pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Jednocześnie zwiększa Twoją niezależność od zewnętrznych dostawców energii.

Prosument – kim jest?

Określenie prosument to zbitka dwóch słów: producent i konsument. Jeżeli produkujesz energię elektryczną na własne potrzeby, a nie na sprzedaż, jesteś prosumentem. Nie zmienia to faktu, że niezużytą na bieżąco energię możesz przekazać lub sprzedać do publicznej sieci elektroenergetycznej. Sposób zarządzania nadwyżkami zależy od stosowanego systemu rozliczeń – net-metering lub net-biling.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne to połączone w zestawy pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne. To w nich dochodzi do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jak działa panel fotowoltaiczny? Proces jest stosunkowo prosty: wykorzystuje tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Gdy pojedyncza cząstka światła – foton – pada na ogniwo fotowoltaiczne wykonane z krzemu, wybija elektron. Ruch elektronów powoduje wytworzenie energii elektrycznej. Panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały. Po zastosowaniu urządzeń zwanych falownikami (inaczej inwerterami solarnymi) zostaje przekształcony w prąd zmienny o parametrach zgodnych z wymaganiami dostawców energii. Dzięki temu można go przekazać do sieci publicznej i na bieżąco wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych, ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.u.w.).

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Najłatwiej rozpoznawalnym elementem instalacji solarnej są panele fotowoltaiczne (PV) zbudowane z płytek z półprzewodnika (najczęściej z krzemu). Jednak sercem systemu jest falownik. Od niego zależy efektywność zmiany prądu stałego w prąd zmienny. Ponadto w skład zestawu wchodzą: okablowanie i zabezpieczenia oraz konstrukcja wsporcza. Coraz częściej w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi też magazyn energii elektrycznej (jest niezbędny w instalacjach typu off-grid).

Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Istnieją trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych: off-grid (wyspowy), on-grid (sieciowy) oraz wyspowo-sieciowy (hybrydowy). Pierwszy jest całkowicie niezależny od sieci zewnętrznej. Drugi pracuje wyłącznie z siecią. Trzeci pozwala zachować autonomię i jednocześnie wymieniać energię z siecią.

 

fotowoltaika 2

 

Od czego zależy efektywność systemu fotowoltaicznego?

Efekt fotowoltaiczny wymaga dostępu do światła – im jest go więcej, tym więcej prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna. Z tego względu panele fotowoltaiczne montuje się na dachu budynku lub gruncie – tak, aby nie były zacienione.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być przede wszystkim dostosowana do zużycia energii. Im większa jest autokonsumpcja, tym fotowoltaika przynosi wyższe oszczędności. Dlatego należy ograniczać wymianę z siecią np. dzięki zastosowaniu magazynów energii. W ten sposób przyspieszysz zwrot inwestycji. Gdy odprowadzasz energię do sieci w systemie net-metering, ponosisz koszty przechowywania – operator zatrzymuje 20 lub 30% energii. Z kolei wymiana wartościowa w systemie net-biling jest zagrożona stratą wynikającą z różnicy cen rynkowych. Prosument nigdy nie ma pewności, czy cena zakupu prądu na pokrycie niedoborów nie okaże się wyższa od stawek, po których sprzedawał nadwyżki.

Praktyczne zasady szacowania mocy fotowoltaiki

Prosta zasada mówi, że produkcja prądu w instalacji fotowoltaicznej nie powinna przekraczać całkowitego rocznego zużycia w gospodarstwie domowym. Taki dobór mocy równoważy tę część energii, która pozostaje w sieci zgodnie z systemem opustów. Jednocześnie pozwala uniknąć nadmiarowej produkcji energii w stosunku do realnego zapotrzebowania. Opisana zasada nie zawsze sprawdzi się przy rozliczeniach w systemie net-metering. Jeżeli chcesz sprzedawać więcej prądu i liczysz na korzystne relacje cen, zaplanuj instalację, która dostarcza o 10–20% więcej niż jesteś w stanie zużyć.

Jak obniżyć koszty inwestycji w fotowoltaikę?

W pozyskaniu środków na instalację fotowoltaiczną pomagają liczne programy dofinansowań. Najważniejszym z nich jest Mój Prąd uruchomiony w 2019 r. Bezzwrotne dopłaty do fotowoltaiki są przewidziane także w programie Czyste Powietrze. Możesz z powodzeniem wykorzystać Ulgę Termomodernizacyjną, czyli odpis od podstawy opodatkowania części lub całości kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej. Ponadto warto sprawdzić lokalne programy dopłat do OZE. Dobrym rozwiązaniem są też przyznawane na preferencyjnych warunkach kredyty. Jeśli skorzystasz z wymienionych źródeł dofinansowania, znacznie obniżysz wkład własny i skrócisz czas oczekiwania na zwrot inwestycji.

Źródło: TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz