.
Reklama
targikielce.pl/
.

Fotowoltaika dla domu w 5 podstawowych krokach

Instalacja Fotowoltaiczna jest jednym ze sposobów do osiągnięcia niezależności energetycznej. Kilka podstawowych informacji, by stać się właścicielem instalacji i czerpać korzyści z energii słonecznej.

Fotowoltaika dla domu w 5 krokach

Zużycie energii elektrycznej

Sprawdź swoje faktury za energię elektryczną i podsumuj roczne zużycie energii (kWh). Ponadto Twoja umowa z operatorem OSD powinna być umową kompleksową, jeśli kupujesz energię u innego sprzedawcy niż operator systemu dystrybucyjnego, będziesz musiał to zmienić.

Reklama
oknonet.pl

 

Dach

Instalację najlepiej montować na połaci południowej o kącie nachylenia 20-45 stopni, jeśli jednak nasz dach usytuowany jest w kierunku wschód-zachód, to uzyski będą o kilkanaście procent mniejsze. Im bardziej płaski dach w tym przypadku — tym lepiej. Ten niższy uzysk niwelujemy poprzez powiększenie instalacji.

Dobór mocy

Każda instalacja jest dobierana indywidualnie, warto więc moc dobierać w asyście osoby z branży. Pamiętajmy, że zbyt mała moc spowoduje konieczność dokupienia energię po rynkowych cenach, a z kolei nadwyżki niewykorzystane w 24 miesiące — przepadają.

Montaż

Nawet jeśli jesteśmy złotą rączką czy bohaterem w swoim domu, pamiętajmy, że pod instalacją fotowoltaiczną zawsze podpisuje się osoba posiadająca odpowiednie uprawniania elektryczne. Ponadto instalacja wymaga dobrania zabezpieczeń oraz przeprowadzenia pomiarów, więc zostawmy to fachowcom. Sam montaż instalacji fotowoltaicznej na domku najczęściej trwa od dwóch do czterech dni — w zależności od mocy.  Nie bez znaczenia jest też pogoda, która często wstrzymuje prace. Sama produkcja energii nie zacznie się po montażu, ponieważ operator musi nam jeszcze wymienić lub przeprogramować licznik energii, tak by działał on dwukierunkowo, ma na to maksymalnie 30 dni.

Dotacje i wsparcie

Instalacja Fotowoltaiczna dla każdego budżetu to spory wydatek, lecz już od momentu jej uruchomienia oszczędzamy na fakturach za energię elektryczną. Dodatkowo istnieją wsparcia dla osób decydujących się na Fotowoltaikę. Obecnie gospodarstwa domowe mogą liczyć na:

  • Dotację do 20 500 zł z NFOŚiGW programu „Mój prąd”
  • Wsparcia wynikające z lokalnych uchwał (np. Miasto Wrocław zwalnia właściciela fotowoltaiki z podatku od nieruchomości na okres 5 lat).

Źródło: energialokalna.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz