Reklama
bosch-homecomfort

Jak zużyć wyprodukowaną energię?

Posiadając mikroinstalacje z panelami fotowoltaicznymi o mocy kilku kW ważne jest co się zrobi z wyprodukowanym prądem. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej jeśli zużyje się go na miejscu, wykorzystując do zasilania domowych urządzeń elektrycznych.

Prąd kupiony w sieci kosztuje 0,55-0,60 zł/kWh, więc niemal tyle oszczędzimy jeśli sami go produkujemy. Jako odbiorcy prądu ponosimy również opłaty stałe, które nie zależą od wielkości zużycia.
Rozwiązaniem wręcz idealnym jest zastosowanie automatyki budynkowej, w celu maksymalnego wykorzystania prądu z własnej instalacji w czasie, gdy ogniwa dają go najwięcej. Dzięki automatyce może działać jednocześnie np. pralka i zmywarka, w środku dnia kiedy jest się w pracy. Instalacje fotowoltaiczne powinny obejmować również dostosowanie ich do optymalnego spożytkowania produkowanej energii.

Nadmiar energii elektrycznej można wykorzystać do dowolnego celu np. podgrzania wody użytkowej. Można dogrzewać budynek wiosną oraz jesienią, w tym celu nie muszą działać grzejniki elektryczne, lecz wystarczy zbiornik buforowy w wodnej instalacji centralnego ogrzewania w którym umieszcza się grzałkę elektryczną.

Ogrzewanie wody użytkowej albo budynku prądem z własnej instalacji jest uzasadnione nawet jeśli korzystamy z taniego nośnika energii jak np. gazu ziemnego. Koszt gazu wynosi ok. 0,25 zł/kWh. Posiadając nadmiar prądu, którego w danej chwili nie pobierają żadne urządzenia elektryczne, to praktycznie nic nie płacimy, oszczędzamy wtedy te 0,25 zł/kWh. Alternatywnym, atrakcyjnym rozwiązaniem jest sprzedaż prądu do sieci.

Od jesieni 2013r., gdy znowelizowano ustawę Prawo Energetyczne, mamy zagwarantowaną możliwość sprzedaży nadwyżek prądu z instalacji domowych do sieci. O ile moc, którą chcemy oddać do sieci nie przekracza mocy przyłączeniowej (zapisanej w umowie z zakładem energetycznym), to dostawca energii ma obowiązek ją odkupić. Chęć sprzedaży zgłasza się do zakładu energetycznego a ten nie może odmówić jej przyjęcia. Jedynym obowiązkiem jest wykonanie instalacji, aby w razie zaniku napięcia w sieci, panele z naszej instalacji nie wysyłały do niej prądu, ze względów bezpieczeństwa, aby podczas prowadzenia prac naprawczych na linii nie pojawiło się w nich napięcia.

Aby przystosować instalację do przekazywania nadmiaru prądu do sieci należy wykorzystać te same przewody przyłącza elektroenergetycznego, którymi pobieraliśmy prąd. Oprócz paneli potrzebny jest inwerter (falownik) który zmieni prąd stały z paneli na przemienny, o takim napięciu jak w sieci (230/400 V). Inwerter i tak jest standardowym wyposażeniem instalacji, gdyż bez niego nie można zasilać urządzeń elektrycznych.

Elektroniczny sterownik jest uzupełnieniem zestawu, który w zależności od zapotrzebowania:

  • nadmiar prądu przesyła do sieci
  • uzupełnia niedobór prądu z sieci w przypadku gdy ogniwa mają za małą moc
  • kieruje wytworzony prąd do zasilania domowych urządzeń

Prawo Energetyczne stanowi, że cena odkupu ma wynosić 80% średniej giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Jednak nie otrzymamy 80% z 0,60 zł, które sami zapłacimy. Cena giełdowa nie obejmuje opłat przesyłowych oraz stałych, które ponosimy jako klienci. W następstwie otrzymujemy poniżej 0,20 zł/kWh oraz trzeba zapłacić jeszcze podatek dochodowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz