Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Fotowoltaika, a drożejący gaz

Każdy właściciel nieruchomości, która nie jest podłączona do sieci ciepłowniczej, musi podjąć decyzję dotyczącą sposobu ogrzewania. Jeszcze do niedawna wybór dość często padał na gaz, ponieważ charakteryzował się on korzystną ceną. Niestety wraz ze wzrastającymi podwyżkami cen, a także wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji jest to w tej chwili zupełnie nieopłacalne rozwiązanie. Znacznie lepiej w tej sytuacji zainwestować w odnawialne źródła energii, których doskonałym przykładem jest fotowoltaika.

Fotowoltaika, a drożejący gaz [źródło: granton.com.pl]
Fotowoltaika, a drożejący gaz [źródło: granton.com.pl]

Przewaga fotowoltaiki nad gazem
Fotowoltaika, czyli przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną to coraz popularniejszy sposób na wytwarzanie własnego prądu, a tym samym także na uniezależnienie się od sieci. Dzięki niej można zrezygnować z bardzo drogiego ogrzewania gazem na rzecz taniego i proekologicznego źródła ogrzewania. Instalacja fotowoltaiczna opiera się na zastosowaniu paneli, których ilość należy dostosować do potrzeb związanych z ilością wyprodukowanej energii. Zadaniem paneli jest wychwycenie promieniowania słonecznego, a następnie przekształcenie go na prąd elektryczny. Zestawy fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł odnawialnych, których użytkowanie w dłuższej perspektywie pozwala obniżyć koszty za prąd.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Wiele osób decydowało się na ogrzewanie gazem, ponieważ było to rozwiązanie w miarę tanie, a do tego wygodne w użytkowaniu. Wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję spowodowało jednak, że ceny tego surowca wzrosły kilkukrotnie i ogrzewanie tego typu jest zupełnie nieopłacalne. W tej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż domowej instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne zrealizowane przez firmę Granton [źródło: granton.com.pl]
Instalacje fotowoltaiczne zrealizowane przez firmę Granton [źródło: granton.com.pl]

Instalacja fotowoltaiki dla domu ma bezpośrednie przełożenie na obniżenie rachunków za energię elektryczną do minimum. Przy odpowiedniej ilości paneli i efektywnym wykorzystaniu prądu, można liczyć jedyne na bardzo niskie opłaty dystrybucyjne. I choć koszt inwestycji jest spory, bardzo szybko się ona zwraca. Obecnie najczęściej montowana instalacja fotowoltaiczna ma moc około 6kWp do 9 kWp, która zapewnia optymalną produkcję energii dla większości gospodarstw domowych. Wyprodukuje też nadwyżkę, którą będzie można odsprzedać do Zakładu Energetycznego. Dzięki temu dobierając właściwie instalację fotowoltaiczną, można niemal pożegnać się z rachunkami za prąd i wytwarzać darmową energię. Ponadto jest to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne naszego domu, ale także aktywny udział w walce o czyste powietrze.

Instalacje fotowoltaiczne zrealizowane przez firmę Granton [źródło: granton.com.pl]
Instalacje fotowoltaiczne zrealizowane przez firmę Granton [źródło: granton.com.pl]

Rosnące lawinowo ceny gazu spowodowały, że poszukujemy alternatywnych źródeł energii. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę, pozwala ona bowiem na spore oszczędności w domowym budżecie, a także na uniezależnienie się od surowca, którego głównym dostarczycielem była Rosja.

 

źródło: granton.com.pl

GrantON sp. z o.o.
ul. Złota 61/100,
00-819 Warszawa,
Biuro Łowicz:
Ul. Kozia 1
99-400 Łowicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz