Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Warszawa jeszcze bardziej inwestuje w zieloną energię

Budynki należące do Urzędu Miasta Warszawa i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne. W ciągu pierwszych trzech lat stolica planuje wydać na ten cel 60 mln zł. Miasto uruchamia właśnie szeroki program rozwoju fotowoltaiki.

Warszawa jeszcze bardziej inwestuje w zieloną energię [źródło: um.warszawa.pl]
Warszawa jeszcze bardziej inwestuje w zieloną energię [źródło: um.warszawa.pl]

Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej stanowi realizację jednej z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego, która przybliży miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Założeniem programu jest, aby do końca 2030 r. wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele słoneczne. Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – do 2030 r. emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Miasto uzyska z tego również korzyści fiansowe w postaci oszczędności. Zgodnie z planem w latach 2022-2030 oszczędności dzięki panelom wyniosą łącznie ponad 70 mln zł. Program pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy.

 

Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program – dodał prezydent.

 

17 marca 2022 roku odbyła się sesja Rada m.st. Warszawy podczas którego w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej zdecydowano o przyznaniu 60 mln zł na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024. Zrealizowane w tym czasie inwestycje ponad dwukrotnie zwiększą moc produkcyjną miasta w zakresie prądu – z obecnych 9,3 do 21,3 MW.

 

Panele fotowoltaiczne w pierwszej kolejności pojawią się na dachach miejskich żłobków. Obecnie są one zainstalowane na sześciu placówkach dla najmłodszych dzieci i montowane są na kolejnych dwóch. W ciągu najbliższych dwóch lat pojawią się natomiast na dachach w kolejnych 47 lokalizacjach. Do końca 2023 roku z paneli słonecznych korzystać będą wszystkie miejskie żłobki- podaje UM Warszawa.

Instalacje będą montowane także na dachach miejskich szkół, przychodni i szpitali, domów kultury, ośrodków pomocy społecznej, na parkingach P&R, zajezdniach autobusowych oraz w innych lokalizacjach, należących do miasta i miejskich jednostek. Tylko w latach 2022-2024 będzie to aż 200 lokalizacji. Montaż pierwszych paneli ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Obecnie panele fotowoltaiczne z powodzeniem sprawdzają się już w ponad 140 miejskich budynkach. Największe instalacje znajdują się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – ich łączna moc wynosi 6,7 MW.

źródło: um.warszawa.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz