Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Czym różnią się inwertery centralne, falowniki łańcuchowe i mikroinwertery?

Bardzo ważnym parametrem jest moc inwertera. Należy ją dopasować do liczby i mocy paneli fotowoltaicznych. Dobór falownika zależy też od konfiguracji systemu – od tego, czy chcesz zastosować jedno urządzenie na całą instalację, czy wiele mniejszych inwerterów. Ze względu na oferowaną moc można wyróżnić trzy grupy falowników.

Czym różnią się inwertery centralne, falowniki łańcuchowe i mikroinwertery?
Czym różnią się inwertery centralne, falowniki łańcuchowe i mikroinwertery?

Mikroinwertery

Mikroinwertery to urządzenia niewielkiej mocy przeznaczone do obsługi jednego lub kilku paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie wymaga zakupu dużej liczby falowników. Koszt początkowy jest znaczny, lecz pozwala uzyskać duży wzrost wydajności. W przypadku zacienienia (np. zabrudzenia czy zakrycia przez spadające liście), spadek wydajności dotyczy tylko jednego panelu. Inaczej działają panele połączone szeregowo i obsługiwane przez jeden inwerter stringowy. Nawet w przypadku zacienienia tylko jednego panelu, spada wydajność wszystkich pozostałych. Przed taką sytuacją chronią mikroinwertery. Dzięki nim możesz podnieść wydajność instalacji nawet o 20%.

Inwertery stringowe (falowniki łańcuchowe)

Obsługują od kilku do kilkunastu modułów połączonych szeregowo. To rozwiązanie ekonomiczne w zakupie, lecz zagrożone dużymi spadkami produkcji w przypadku zacienienia czy zabrudzenia modułów fotowoltaicznych. Wydajność wszystkich paneli jest obniżana do poziomu modułu o najniższej wydajności.

Inwertery centralne

Inwerter centralny (falownik centralny) obsługuje dziesiątki paneli fotowoltaicznych na dużych farmach fotowoltaicznych. Jeżeli zastosujesz jeden duży falownik zamiast kilku urządzeń o mniejszej mocy, znacznie obniżysz koszty budowy instalacji. Falowniki centralne obsługują zestawy paneli o mocy kilkudziesięciu lub kilkuset kilowatopików (kWp). Układ złożony z jednego inwertera i wielu paneli jest też popularną konfiguracją w fotowoltaice obsługującej gospodarstwa domowe (domy jednorodzinne).

Inwertery solarne do prądu 1-fazowego i 3-fazowego

Podział na rodzaje falowników fotowoltaicznych dotyczy też rodzaju prądu, który wytwarzają:

  • inwertery jednofazowe – przekształcają prąd stały w prąd przemienny o napięciu 230 V, który wystarcza do zasilania większości urządzeń i systemów domowych.
  • Obecnie na jednej fazie maksymalnie można przyłączyć instalacje o mocy 3,68kWp maksymalna moc inwertera zazwyczaj wynosi około 3,5kW;
  • inwertery trójfazowe – prąd przemienny o napięciu 400 V. Tego typu inwerter stosuje się w większości instalacji połączonych z siecią, których moc wynosi powyżej 3,68kWp.

Jak dobrać falownik fotowoltaiczny?

Jeżeli chcesz dobrać poprawnie inwerter solarny, w pierwszym kroku określ typ instalacji: on-grid, off-grid lub model hybrydowy. Krok drugi: zdecyduj, jaki prąd chcesz produkować: 1-fazowy czy 3-fazowy. Trzeci etap wyboru określonego modelu falownika to przegląd parametrów pracy urządzenia.

Parametry wejściowe inwertera

Najważniejszymi parametrami prądu dostarczanego przez panele są: maksymalne napięcie wejściowe i maksymalna moc wejściowa. Duże znaczenie ma też liczba wejść oraz maksymalny prąd na jedno wejście. Decydują one o liczbie i mocy pojedynczych paneli lub zestawów, które można podłączyć do inwertera.

Parametry wyjściowe inwertera

Najważniejszym parametrem na wyjściu jest maksymalna moc prądu, który inwerter jest w stanie wytworzyć. Kluczowe znaczenie ma też sprawność falownika. Określa ona jaki procent prądu stałego z paneli fotowoltaicznych zamienia się w prąd przemienny. Dobrej klasy falownik ma sprawność na poziomie 97% lub wyższą.

Istotne parametry pracy falownika

Opisane wyżej parametry przetwarzania prądu nie wyczerpują listy istotnych cech falownika. Przy zakupie zwróć uwagę na stopień ochrony urządzenia określany m.in. skrótami IP54, IP65. Oznaczają one poziom zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami i wodą. Na przykład oznaczenie IP65 znajduje się na inwerterach całkowicie pyłoszczelnych i odpornych na ulewny deszcz. Warto też sprawdzić, jaka jest temperatura pracy inwertera. W instrukcji obsługi urządzenia znajdziesz graniczne temperatury, w których falownik osiąga pełną wydajność i nie stwarza zagrożenia dla instalacji elektrycznej. Im szerszy zakres temperatury pracy, tym lepiej.

Jak dobrać moc inwertera do mocy fotowoltaiki?

Kluczowe znaczenie ma dobór mocy falownika. Montaż inwertera o większej mocy od możliwości instalacji PV nie podniesie produkcji prądu. Z kolej zbyt mała moc falownika nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości paneli. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje inwerterów, których moc można dobrać precyzyjnie do potrzeb użytkownika. Ogólne zalecenie producentów fotowoltaiki jest proste: moc instalacji powinna wynosić 80–120% mocy falownika. Im lepsze jest zestrojenie szczytowej mocy inwertera i paneli, tym większa jest efektywność pracy całej instalacji.

 

Źródło: TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz