Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Czym jest i jak działa mikroinwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Mikroinwertery to urządzenia, które przekształcają prąd stały w zmienny. Prąd stały powstaje w wyniku przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną przez ogniwa fotowoltaiczne, jednak do zasilenia sprzętów w domu czy biurze potrzebujemy prądu zmiennego - urządzeniem, które dokonuje tej zmiany, jest inwerter.

Czym jest i jak działa mikroinwerter w instalacji fotowoltaicznej?
Czym jest i jak działa mikroinwerter w instalacji fotowoltaicznej? [Źródło: esoleo.pl]

Mikroinwerter to w gruncie rzeczy mały inwerter. Od tradycyjnego inwertera odróżnia go zazwyczaj mniejsza moc, jak również mniejsze rozmiary, ale nie tylko. W instalacjach wykorzystujących mikroinwertery każdy panel otrzymuje swój własny mikroinwerter, podczas gdy w tradycyjnych rozwiązaniach do całej instalacji fotowoltaicznej podłącza się po prostu jeden falownik.

Zasada działania mikroinwertera

Głównym zadaniem mikroinwertera jest konwersja prądu stałego na zmienny i w tym też zakresie jego działanie pokrywa się z działaniem klasycznego falownika. Jednak w przypadku tradycyjnego rozwiązania, gdzie inwerter przekształca energię z całej instalacji, zakłada się, że wszystkie panele pracują z taką samą mocą.

Zdarza się jednak, że któryś panel zostaje zacieniony lub zabrudzony i wówczas jego wydajność ulega zmniejszeniu. W efekcie wszystkie panele danej instalacji dostosują do niego swoją moc, gdyż w tym modelu panele dostrajają swoją sprawność do najsłabszego modułu. To niekiedy może stać się przyczyną znacznego obniżenia wydajności całej instalacji. Oczywiście należy pamiętać, że panele z klasycznymi inwerterami również mają swoje zabezpieczenia, które chronią przed nazbyt radykalnym spadkiem sprawności.

W przeciwieństwie do zwykłego inwertera mikroinwerter przetwarza energię z pojedynczych paneli. To znaczy, że każdy panel posiada niejako dedykowany mikroinwerter, który nie musi dostosowywać się do innych. Mikrofalownik może zatem uzyskiwać możliwie dużo energii na obecne warunki. Jeśli więc zainstalujemy panele w miejscu o zmiennym bądź zróżnicowanym zacienieniu, montaż mikroinwerterów solarnych może okazać się bardzo trafionym pomysłem.

Mikroinwerter w sieci

Czy inwerter różni się od mikroinwertera?

Jak sama nazwa wskazuje, mikroinwertery to w porównaniu z klasycznymi inwerterami urządzenia o mniejszych rozmiarach. Przekłada się to także na ich sprawność. Zwykły inwerter będzie miał większą wydajność, gdyż jego zadaniem jest przetworzenie większej ilości energii (z całej instalacji). Mikroinwerter pracuje na rzecz zaledwie jednego panelu, skutkiem czego jego moc nie musi być tak okazała.

Co więcej, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie inwertera, wówczas całej instalacji fotowoltaicznej zostanie przypisane jedno urządzenie. Z kolei w sytuacji, gdy nabędziemy instalację wyposażoną w mikroinwertery, ich liczba zależna będzie od liczby paneli fotowoltaicznych.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na obciążenie urządzeń. Z wiadomych przyczyn klasyczny inwerter “skazany” jest na większe obciążenie pracą. Z kolei mikroinwertery przetwarzają mniej energii, są mniej obciążone, a w efekcie, w porównaniu z klasycznymi urządzeniami, wykazują większą żywotność.

Inwerter w sieci

Wady mikroinwerterów

Mikroinwertery mają mnóstwo zalet, jednak należy pamiętać, że rozwiązania wykorzystujące tę technologię mogą mieć również wady. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ekspozycję mikroinwerterów. Są one zazwyczaj umieszczane pod modułami, co naraża je na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. W efekcie może (ale nie musi) dojść do skrócenia żywotności mikroinwertera.

Im więcej elementów danej konstrukcji, tym większe ryzyko awarii. Tak też dzieje się w przypadku instalacji fotowoltaicznych. W tradycyjnych instalacjach mamy jeden inwerter. Z kolei tam, gdzie stosuje się mikroinwertery, jest ich tyle, ile paneli. Czyli niekiedy całkiem sporo! Warto pamiętać, iż awaryjność instalacji z mikroinwerterami solarnymi jest nieco większa. Natomiast w sytuacji, kiedy konieczna będzie wymiana zepsutego urządzenia, należy na ten czas wyłączyć cały panel.

Zalety mikroinwerterów

Niewątpliwą zaletą wykorzystania mikroinwerterów jest fakt, że poszczególne panele pracują niezależnie. Stąd też nabywcy, którzy dysponują małymi powierzchniami pod instalację fotowoltaiczną, powinni zainteresować się tym rozwiązaniem. Mikroinwertery dobrze sprawdzają się w miejscach o nieregularnym nasłonecznieniu. Również tam, gdzie panuje większe ryzyko występowania różnego rodzaju zabrudzeń, tego typu technologia nie powinna zawieść.

W umiarkowanym klimacie mikroinwertery rzadko będą narażone na działanie ekstremalnych warunków pogodowych. W naszej szerokości geograficznej istnieje zatem niskie ryzyko znacznego skrócenia żywotności mikroinwertera w wyniku oddziaływania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych.

Mikroinwertery to odpowiednia propozycja dla tych, którzy w niedalekiej perspektywie czasowej rozważają rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. W przypadku tradycyjnego inwertera montaż dodatkowych paneli dodatkowo obciąży urządzenie, które i tak wykonuje już dużo pracy. Instalacje z mikroinwerterami można śmiało rozbudowywać, gdyż dodając kolejne panele, dokładamy odpowiednią liczbę kolejnych mikroinwerterów solarnych.

Źródło: esoleo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz