Reklama
konferencjaeuropower.pl

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, warto pamiętać, iż jest to przede wszystkim inwestycja. Dzięki instalacji osiągamy niezależność energetyczną i znaczną oszczędność. Jednak trudno jest dokładnie oszacować, ile można zaoszczędzić na zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. Planując zakup paneli, warto określić jaka ilość energii jest potrzebna gospodarstwu domowemu.

Mój Prąd 3.0 - rząd oferuje większa wsparcie, jeśli kupisz więcej niż fotowoltaikę
Mój Prąd 3.0 - rząd oferuje większa wsparcie, jeśli kupisz więcej niż fotowoltaikę [Źródło: vaillant.pl]

Średni koszt zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych dla przeciętnego gospodarstwa domowego to około 16-18 tysięcy złotych. Roczne oszczędności utrzymują się na poziomie 2500 kWh, a przy zakupie z własnych środków zwrot nakładów finansowych wynosi około 10 lat. Jednak można ubiegać się o dotacje z rządowych i gminnych programów. Mogą one wynosić około 40%, zatem czas zwrotu kosztów ulega skróceniu do około 6 lat.

Jak z dbałością o środowisko?

Idea paneli fotowoltaicznych jest ukierunkowana na dbałość o środowisko, są one źródłem powstawania czystej energii odnawialnej, pozwalając na samowystarczalność budynków. Rozwiązanie takie nie emituje gazów cieplarnianych, które powstają w trakcie spalania paliw kopalnych w procesie wytwarzania energii elektrycznej.

Jednak istnieje również ryzyko, że szkodliwe substancje używane do produkcji paneli, mogą przedostawać się do środowiska. Do produkcji paneli zużywana jest również ogromna ilość wody. Na ten moment proces recyklingu paneli jest nieopłacalny ekonomicznie, nie można bowiem po prostu wyrzucić zużytych paneli. Mogą one generować toksyczne zanieczyszczenia, dlatego ich utylizacją muszą zajmować się specjalne firmy.

Mając na uwadze powyższe czynniki, można stwierdzić, że produkcja czystej energii odnawialnej, ma więcej zalet niż minusów. Trzeba jednak pamiętać, że utylizacją powinny zająć się specjalistyczne przedsiębiorstwa.

Źródło: businessinsider.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz