Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polenergia S.A. zatwierdziło uchwałę o kapitale docelowym spółki. Oznacza to zielone światło na przeprowadzenie w latach 2024-2027 emisji akcji, których wartość może sięgnąć kwoty 3,4 miliarda złotych. Zdecydowana większość pozyskanego tą drogą kapitału przeznaczona zostanie na realizację strategicznych projektów Polenergii – budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki
Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

To historyczny moment, Polenergia wypływa na szerokie wody. Decyzja akcjonariuszy o możliwości emisji akcji na ogromną kwotę 3,4 miliarda złotych otwiera naszej Grupie możliwość wejścia do zupełnie innej ligi. Stoimy na progu realizacji największych farm wiatrowych w historii naszego kraju. Polenergia jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, ma też rekordowe wyniki finansowe. Rośniemy w niespotykanym tempie, konsekwentnie realizując naszą misje – przywrócenie harmonii między człowiekiem a naturą. Z myślą o tym jak mądrze i w zgodzie z przyrodą budować równowagę energetyczną dla nas i przyszłych pokoleń – mówi Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

Wnoszony do spółki kapitał do 3,4 mld złotych zostanie w większości przeznaczony na rozwój morskich farm wiatrowych. Na ten cel ma trafić od 85 do 95% środków planowanych do pozyskania przez Polenergię w ramach emisji akcji. Do 10% trafi na rozwój lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Do 5% – na rozwój projektów wodorowych i dotyczących elektromobliności.

Spółka planuje pozyskać środki na budowę morskich farm wiatrowych z dwóch źródeł – jednym są środki pozyskiwane w ramach planowanych emisji akcji. Drugim – finansowanie dłużne za pośrednictwem budowanego przez spółkę konsorcjum banków. To jedno z zadań, które stoi przed niedawno uzupełnionym Zarządem Polenergii.

Decyzja akcjonariuszy pokazuje ogromną wiarę rynku i inwestorów w potencjał Polenergii i nasze projekty offshore’owe. Głosowanie odbyło się bez jednego głosu sprzeciwu. Możliwość emisji akcji, a następnie budowa finansowania ze strony banków, pozwolą nam przejść do kolejnego etapu – budowy i uruchomienia naszych pierwszych morskich projektów. Realizacja farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim otworzy nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Polenergia już dziś jest jednym z liderów rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Uruchomienie projektów Bałtyk zapewni nam stałe miejsce wśród największych producentów energii odnawialnej w tej części Europy – mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Polenergia, we współpracy z norweskim Equinor, rozwija na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk I, II i III zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III, popłynie już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku.

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polenergia i Equinor rozwijają morską farmę wiatrową Bałtyk I. Projekt o mocy do 1560 MW to największa farma wiatrowa realizowana do tej pory na Morzu Bałtyckim. Bałtyk I będzie oddalony od brzegu o około 80 km.

Źródło: polenergia.pl

Polenergia Fotowoltaika
Plac Ireneusza Gugulskiego 1
02-661 Warszawa
Tel. 799-399-888
www.polenergia.pl
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz