Reklama
konferencjaeuropower.pl

Baza serwisowa farm wiatrowych w porcie morskim w Ustce?

Przedstawiciele Miasta Ustki, PGE oraz PGE Baltica podpisali list intencyjny dotyczący możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla zaplanowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce.

Baza serwisowa farm wiatrowych w porcie morskim w Ustce
Baza serwisowa farm wiatrowych w porcie morskim w Ustce [źródło: www.ustka.pl]

Do uroczystego podpisania listu doszło 21 października 2021 roku w Urzędzie Miasta Ustka.

Budowa morskiej energetyki wiatrowej to kluczowy element polskiej transformacji nie tylko energetycznej, ale i gospodarczej. Dzięki takiej inwestycji w Ustce mogą powstać nowe miejsca pracy, a samo miasto i region zyskają nowe możliwości rozwoju i przyciągania kolejnych inwestycji. Zaplecze serwisowe w Ustce, ze względu na bliską odległości od planowanych morskich farm stanowić może istotny czynnik optymalizacji kosztów obsługi i gwarancję sprawnego zarządzania farmami, a na tym będzie nam zależeć na etapie eksploatacji naszych instalacji – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Port Morski w Ustce jest wskazywany jako jedna z możliwych lokalizacji bazy obsługowo-serwisowej dla planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Korzyści, jakie przemawiają za Ustką to lokalizacja portu w stosunku do planowanych farm wiatrowych, jego wielkość, warunki nawigacyjne. Dodatkowo plusem jest dostępność terenów inwestycyjnych. Jak atut wskazuje się też pozytywne nastawienie do inwestycji władz miasta i Zarządu Portu.

Jako gospodarz Miasta cieszę się z nowych możliwości gospodarczych dla Ustki, chcemy je efektywnie wykorzystać. Cieszy mnie także deklarowane przez PGE wsparcie naszych działań w celu przebudowy usteckiego portu wraz z budową dojazdu do niego z ominięciem centrum miasta. Liczę także na zaangażowanie PGE w realizację projektów społecznych, tak potrzebnych naszym mieszkańcom – podsumowuje burmistrz Jacek Maniszewski.

PGE wraz z Ørsted realizuje budowę największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Projekt Morskiej Farmy wiatrowej Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. W ramach wspólnego projektu PGE odpowiada m.in. za wybudowanie i działalność operacyjną portu serwisowego, który stanie się bazą dla wspólnie realizowanych morskich farm wiatrowych. Polski koncern energetyczny przewiduje rozpoczęcie prac nad przystosowaniem portu w Ustce do serwisowania morskich farm wiatrowych w 2024 roku.
Sektor morskiej energetyki wiatrowej stanowi szansę dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym zbudowanie i rozwój tzw. local content, którego kluczowym elementem jest budowa infrastruktury portowej, służącej budowie, a następnie eksploatacji morskich farm wiatrowych

Źródło: www.ustka.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz