Reklama
https://homecomfort.com.pl/

20 000 gospodarstw domowych zasilanych zieloną energią. Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło. To dwunasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy. FW Piekło składa się z 6 turbin o łącznej mocy 13,2 MW. Szacowana roczna produkcja farmy to około 40 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną nawet 20 000 gospodarstw domowych. FW Piekło zlokalizowana jest w Wielkopolsce.

20 000 gospodarstw domowych zasilanych zieloną energią. Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło
20 000 gospodarstw domowych zasilanych zieloną energią. Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło [źródło: www.polenergia.pl]

 

Cztery turbiny wiatrowe są położone na terenie gminy Kwilcz. Pozostałe dwie – na terenie gminy Międzychód. Uruchomienie FW Piekło oznacza, że, zielone moce wytwórcze Polenergii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych rosną do ponad 485 MW.

Portfel farm wiatrowych i fotowoltaicznych Polenergii znów się powiększa. Dzięki uruchomieniu FW Piekło rośnie nie tylko moc wytwórcza Grupy, ale także możliwości związane z dostarczaniem czystej, zielonej energii naszym klientom. Najnowsza elektrownia wiatrowa Polenergii jest w stanie zasilić nią nawet 20 000 gospodarstw domowych. To kolejny krok na naszej drodze do budowy zeroemisyjnej gospodarki – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V110 zamontowanych na Farmie Wiatrowej Piekło to 2,2 MW. Jedna turbina, pracując pełną mocą, w ciągu zaledwie minuty potrafi wyprodukować energię potrzebną do przejechania samochodem z napędem elektrycznym aż 200 km.

Gondole wiatraków zamontowane są 110 metrów nad ziemią. Średnice łopat liczą również po 110 metrów. Łączna wysokość każdego z wiatraków, licząc z łopatami, to 165 metrów.

 

 

Projekt FW Piekło wygrał aukcję w grudniu 2020 roku. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku, a zakończyła w sierpniu 2023 roku uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

W najbliższym czasie Polenergia ma także w planach uruchomienie Farmy Wiatrowej Grabowo. Elektrownia o planowanej mocy 44 MW jest zlokalizowana w powiecie kolneńskim na Podlasiu. Zakończenie budowy FW Grabowo planowane jest do końca 2023 roku.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Piekło jest Vestas.

Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg, budową dróg serwisowych, platform montażowych prac montażowo – elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla dwóch kontenerowych budynków stacyjnych RSN wraz z siecią kablową SN i siecią światłowodową było ONDE S.A.

 

DJI 0590

 

Usługę Inżyniera Kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma Bilfinger Tebodin. Budowa monitorowana była przez specjalistów z firmy BIOEKSPERT, odpowiedzialnych za nadzór przyrodniczy.

Źródło: polenergia.pl

Polenergia Fotowoltaika
Plac Ireneusza Gugulskiego 1
02-661 Warszawa
Tel. 799-399-888
www.polenergia.pl
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz