Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Zielona Kolej województwa śląskiego

Już wkrótce pociągi Kolei Śląskich będą zasilane energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Przewoźnik podpisał w tej sprawie list intencyjny z PKP Energetyka — spółką koordynującą realizację Programu Zielona Kolej.

Zielona Kolej województwa śląskiego
Zielona Kolej województwa śląskiego [Źródło: pkpenergetyka.pl]

21 lipca, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przedstawiciele Kolei Śląskich i PKP Energetyka podpisali porozumienie, na mocy którego zostanie zawarta umowa wieloletnia określająca zasady dostarczania do przewoźnika energii trakcyjnej pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Dzięki temu Koleje Śląskie zmniejszą swój ślad węglowy docelowo aż o ponad 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Aby skompensować tę emisję CO2, należałoby co roku sadzić aż ok. 6 mln drzew!

Kolej jest najbardziej ekologicznym i efektywnym energetycznie rodzajem transportu [czytaj]. Zgodnie z planami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w najbliższych latach będzie ona podstawą dla rozwoju nowoczesnej, nisko- i zeroemisyjnej mobilności w regionie.

Obecnie zdecydowana większość taboru używanego przez samorządowe Koleje Śląskie to pojazdy o napędzie elektrycznym.
Wciąż jednak prawie 75% energii trakcyjnej przez nie wykorzystywanej wytwarzane jest w elektrowniach węglowych. Już wkrótce to się zmieni.

Zawarte dziś porozumienie to niezwykle istotny krok w dążeniu do ograniczania emisyjności transportu w naszym regionie. Chcemy, aby kolej była kluczem do rozwoju ekologicznej mobilności w województwie. Inwestujemy więc w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Aby jednak transport kolejowy był jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, powinien w jak największym stopniu korzystać z zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dołączenie Kolei Śląskich do Programu Zielona Kolej doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa „Zielone Śląskie 2030”. Chcemy bowiem stawiać nie tylko na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla, ale i na rozwój energetyki OZE w regionie — mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Poza ustaleniami dotyczącymi Programu Zielona Kolej, podpisany dziś list intencyjny zawiera także deklarację podjęcia współpracy pomiędzy Kolejami Śląskimi i PKP Energetyka dotyczącej budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków należących do przewoźnika.

Źródło: pkpenergetyka.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz