Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

W Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie nowa fabryka produkująca chemię do akumulatorów samochodowych

Koreańska firma Enchem Poland wybuduje nową fabrykę i instalację do produkcji litu w Kobierzycach na Dolnym Śląsku. Agencja Rozwoju Przemysłu wydała decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN

W Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie nowa fabryka produkująca chemię do akumulatorów samochodowych [źródło:
W Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie nowa fabryka produkująca chemię do akumulatorów samochodowych [źródło: www.gov.pl]

19 stycznia 2022 r. przedstawiciele ARP S.A. wręczyli decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej szefowi firmy Enchem Poland Sp. z o.o. Koreański koncern sfinansuje za 240 mln zł swój nowy projekt. Będzie on polegał na produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych.

 

W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji. Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w EURO-PARK Kobierzyce to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy — powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii.

 

W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Przez ten czas firmy zainwestowały 15,5 mld zł w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tysięcy miejsc pracy – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

 

Inwestycja południowokoreańskiej firmy obejmuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu.

Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz