Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Ruszyła budowa fabryki litu w Guben

Niemiecko-kanadyjski startup Rock Tech Lithium Inc. rozpoczął budowę fabryki litu w mieście Guben przy granicy z Polską (część euromiasta Guben-Gubin). Od 2026 r. zakłady te będą dostarczać Mercedes-Benz wodorotlenek litu do produkcji akumulatorów. Rozpoczęcie budowy fabryki w Guben stanowi kolejny kamień milowy dla Mercedes-Benz w kierunku zrównoważonej produkcji najnowocześniejszych akumulatorów w Europie.

Ruszyła budowa fabryki w Guben
Partnerstwo z niemiecko-kanadyjskim startupem ma sprawić, że producent samochodów luksusowych ze Stuttgartu będzie w stanie dostarczać swoim partnerom z sektora akumulatorów wysokiej jakości wodorotlenek litu w celu zwiększenia produkcji w pełni elektrycznych Mercedesów.

Nowy zakład konwersji litu jest kolejnym kamieniem milowy w strategicznym partnerstwie obu firm, które w ubiegłym roku podpisały umowę na dostawy dla partnerów Mercedes-Benz w zakresie budowy akumulatorów wysokogatunkowego wodorotlenku litu, rafinowanego w nowej fabryce w ilości wystarczającej dla około 150 000 w pełni elektrycznych samochodów rocznie.

Przejście na elektromobilność oznacza dla Mercedes-Benz również zmianę w naszych łańcuchach dostaw. Najważniejsze są dla nas trzy cele: zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo surowców i lokalizacja zaopatrzenia. Rozpoczęcie budowy fabryki w Guben stanowi kolejny kamień milowy Mercedes-Benz w kierunku w kierunku zrównoważonej produkcji najnowocześniejszych akumulatorów. Jeśli chodzi o nasze dostawy litu w Europie, Rock Tech odegra w przyszłości kluczową rolę – powiedział Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. rozwoju i zaopatrzenia, dyrektor ds. technologii.

Strategiczne partnerstwo Mercedes-Benz z Rock Tech zostało ogłoszone na niemiecko-kanadyjskim szczycie w Toronto pod koniec sierpnia 2022 r., po podpisaniu protokołu ustaleń pomiędzy Mercedes-Benz AG a Kanadą. Toruje to drogę do głębszej współpracy na wszystkich etapach motoryzacyjnego łańcucha wartości, z koncentracją na gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

W ramach umowy na dostawy obie firmy będą współpracować nad stworzeniem mapy drogowej dla osiągnięcia neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji wodorotlenku litu do końca 2030 r. Ponadto wodorotlenek litu dostarczany przez Rock Tech musi bazować na surowcu z kopalń audytowanych przez Inicjatywę na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA).

Źródło: media.mercedes-benz.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz