Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Drugi na świecie Drive to Zero Implementation Hub zostanie uruchomiony już w najbliższą środę

Już w najbliższą środę (10 kwietnia br.) odbędzie się inauguracja drugiego w Europie hubu implementacyjnego, utworzonego w ramach międzynarodowego projektu Drive to Zero rozwijanego przez PSPA oraz Calstart. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Ewa Ptaszyńska – DG Move, Huub von Frijtag Drabbe – Ambasada Królestwa Niderlandów, Piotr Szymański – Amazon oraz Isaac Castaneda – Talon Logistics. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną elektryczne ciężarówki. Celem projektu jest wsparcie dekarbonizacji sektora transportu ciężkiego w Polsce i regionie CEE, a także stworzenie przestrzeni do współpracy kluczowych interesariuszy tego rynku.

Drugi na świecie Drive to Zero Implementation Hub zostanie uruchomiony już w najbliższą środę
Drugi na świecie Drive to Zero Implementation Hub zostanie uruchomiony już w najbliższą środę

Inicjatywa Drive to Zero Global Implementation Hub Network została uruchomiona w ramach programu Drive to Zero – kompleksowego projektu mającego na celu przyspieszenie adaptacji bezemisyjnych technologii w sektorze drogowego transportu ciężkiego poprzez globalne partnerstwa, innowacyjne narzędzia, przełomowe badania i wymianę wiedzy. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wsparcie transformacji sektora transportu ciężkiego, a także stworzenie przestrzeni do dialogu, budowania partnerstwa oraz identyfikacji wspólnych celów i wyzwań związanych transformacją sektora.

 

Ponad 150 tys. podmiotów funkcjonujących w krajowej branży przewozu towarów stoi w obliczu konieczności ponownego zdefiniowania strategii w zakresie ochrony środowiska, modelu biznesowego oraz podejścia do zarządzania flotą, która dziś w 98% oparta jest o pojazdy wyposażone w silniki Diesla. Aby sprostać unijnym regulacjom i wyjść naprzeciw oczekiwaniom obecnych i przyszłych użytkowników elektrycznych pojazdów ciężkich, wdrażamy Drive to Zero Implementation Hub. W ramach inicjatywy będziemy wspierać sektor w identyfikowaniu i planowaniu skutecznych rozwiązań m.in. w zakresie infrastruktury ładowania, produktów finansowych oraz całego łańcucha wartości – komentuje Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA.

Polski Hub Wdrożeniowy, który jest drugim na świecie, połączy działania z Komitetem PSPA ds. Logistyki i Transportu, będącym kluczową jednostką Stowarzyszenia w zakresie rozwoju inicjatyw związanych z dekarbonizacją drogowego transportu towarowego. Rozwiązania wypracowane przez wiodące podmioty, aktywnie działające w sektorach zaopatrzeniowych, szeroko rozumianej logistyki towarów oraz usług dedykowanych mobilności, wesprą rozwój zeroemisyjnych inicjatyw w ramach Global Implementation Hub.

Światowa inicjatywa

Pierwsze na świecie centrum wdrożeniowe Drive to Zero zostało uruchomione w Holandii. W ramach projektu ma powstać 30 hubów implementacyjnych, wspierających wdrożenie 30 000 bezemisyjnych pojazdów o średniej i dużej ładowności (ZE-MHDV) do 2030 r. Sieć nie tylko umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń, ale także zaoferuje wsparcie w zakresie legislacyjnym, inwestycyjnym i projektowym. Huby mają za zadanie integrować wysiłki interesariuszy ze wszystkich rynków, aby skuteczniej realizować cele związane z redukcją emisji i osiągnięciem zrównoważonego transportu. Równolegle eksperci flotowi i Drive to Zero zdobędą wiedzę, w jakim stopniu polityka i obowiązujące przepisy wpływają na proces wdrażania zeroemisyjnych pojazdów w poszczególnych krajach. Wnioski te zostaną przekazywane agencjom rządowym i będą stanowić podstawę do poprawy procesu transformacji napędowej.

Drive to Zero działa na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji pojazdów użytkowych na całym świecie. Kluczowym elementem jest globalne porozumienie (Global Memorandum of Understanding – MOU) w sprawie pojazdów ZE-MHDV, zawarte przez Drive to Zero i rząd Holandii. W inicjatywie uczestniczą już 33 kraje (m.in.: Stany Zjednoczone, Kanada, Turcja, Chile, Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Finlandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Holandia, Portugalia, reprezentujące około 21% globalnego rynku sprzedaży MHDV), które zobowiązały się do osiągnięcia 100% sprzedaży nowych bezemisyjnych pojazdów o średniej i dużej ładowności do roku 2040, z celem pośrednim na poziomie 30% do roku 2030.

Spotkanie inaugurujące drugi w Europie hub implementacyjny będzie miało miejsce już 10 kwietnia o godzinie 15:30 w Elektrowni Powiśle (ul. Dobra 43, Warszawa). Wezmą w nim udział m.in. Stephanie Kodish (Calstart), Huub von Frijtag Drabbe (Ambasada Królestwa Niderlandów), Isaac Castaneda (Talon Logistics), Piotr Szymański (Amazon) oraz Aleksander Rajch (PSPA). W trakcie wydarzenia podpisane zostaną również listy intencyjne pomiędzy PSPA oraz Smart Freight Centre, jak również PSPA i Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Obie inicjatywy mają na celu promocje wspólnej wizji w zakresie wdrażania bezemisyjnych pojazdów ciężarowych oraz rozwoju zeroemisyjnych korytarzy w Polsce i regionie CEE.

Na Placu Głównym Elektrowni Powiśle zaprezentowane zostaną ponadto najnowsze, elektryczne pojazdy ciężarowe od marek Mercedes-Trucks; Renault Trucks czy Foton. Coraz więcej producentów wdraża nowe, zeroemisyjne samochody i ogłasza ambitne plany elektryfikacji sprzedaży. Trend ten będzie przybierał na sile wraz w wprowadzeniem kolejnych regulacji mających na celu ograniczenie emisji spalin, zmianami preferencji klientów oraz stopniową redukcją barier sektora eHDV. Już dziś na polskim rynku dostępnych jest prawie 40 zeroemisyjnych modeli, oferowanych przez 13 producentów.

PSPA

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz