.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Rośnie poparcie dla farm wiatrowych wśród Polaków

Rosnące ceny energii w całej Europie doprowadził do wzmocnienia poparcia dla źródeł energii odnawialnej, a tym samym nowych projektów produkujących zieloną energię. W Polsce widoczne jest bardzo duże poparcie dla budowy nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez YouGov na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej, ponad dwie trzecie badanych poparłoby budowę lądowej farmy wiatrowej w swojej okolicy. Przy czym 84% mieszkańców Polski jest zaniepokojonych skutkami zmian klimatycznych, a 71% uważa, że polski rząd powinien robić więcej, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Rośnie poparcie dla farm wiatrowych wśród Polaków [źródło: www.psew.pl]
Rośnie poparcie dla farm wiatrowych wśród Polaków [źródło: www.psew.pl]

W sondażu YouGov, który został przygotowany na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej widać bardzo duże poparcie społeczne dla nowych projektów energii wiatrowej i słonecznej. To, co odróżnia ostatnie badania to fakt, iż wskazują one to to, że społeczeństwo chce większej kontroli nad energią odnawialną już na poziomie lokalnym. Dodatkowo z badania wynika, iż osoby, które do tej pory miał kontakt z energią odnawialną, jeszcze bardziej ją popierają.

Reklama
oknonet.pl

Z badania wynika, że w Polsce ponad dwie trzecie badanych (69%) poparłoby budowę lądowej farmy wiatrowej w swojej okolicy. Jeszcze więcej ankietowanych jest skłonnych zaakceptować wiatraki w pobliżu miejsca zamieszkania, gdyby stwarzały one nowe miejsca pracy dla miejscowej ludności (72%), plany budowy byłyby zatwierdzane przez organizacje ochrony przyrody (67%) oraz poprzedzone rzetelnymi konsultacjami społecznymi (71%).

Przy czym aż 66% badanych sprzeciwia się budowie nowej elektrowni węglowej w swojej okolicy, a 51% nie chciałoby mieć za oknem elektrowni jądrowej. Poparcie dla budowy nowych farm wiatrowych i parków słonecznych jest wyższe wśród osób, które już mieszkają w pobliżu takich farm w każdym kraju. W całej Europie 77% osób, które mieszkają w pobliżu farm wiatrowych, poparłoby budowę kolejnych turbin w ich pobliżu.

84% mieszkańców Polski jest zaniepokojonych skutkami zmian klimatycznych, a 71% uważa, że polski rząd powinien robić więcej, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, co wskazuje na dużą świadomość ekologiczną ankietowanych.

Wyniki badania potwierdzają jeden bardzo ważny i mocny trend – Polacy chcą, by zielona energia stopniowo zastępowała energię węglową. W sytuacji, kiedy ¾ społeczeństwa popiera budowę farmy wiatrowej w pobliżu miejsca zamieszkania, złagodzenie zasady 10H powinno stać się już tylko formalnością. Nowelizacja, na którą czeka cała branża, może odblokować potencjał lądowej energetyki wiatrowej na terenie całego kraju – do 2030 r. może powstać 6–12,5 GW nowych mocy, w zależności od przyjętego scenariusza rozwoju. Nakłady inwestycyjne na budowę tych farm sięgnęłyby 30–62 mld zł w ciągu dekady. Wprowadzenie nowych mocy miałoby też olbrzymi wpływ na PKB – jego skumulowany przyrost szacowany jest na 70-130 mld zł do roku 2030. To również szansa na nowe miejsca pracy, których w zależności od scenariusza może w ciągu dekady przybyć od 50 do nawet 97 tysięcy – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Według sondażu YouGov, aż 86% Europejczyków popiera nowe projekty wiatrowe i słoneczne w swojej okolicy. Wynik ten kontrastuje z wysokim poziomem sprzeciwu wobec wytwarzania energii z paliw kopalnych lub energii jądrowej; 65% Europejczyków sprzeciwia się nowej energii jądrowej, a 67% sprzeciwia się nowym elektrowniom opalanym ropą lub gazem w pobliżu miejsca zamieszkania.

Badanie pokazuje również, że osoby już mieszkające w pobliżu farm wiatrowych i fotowoltaicznych są bardziej przychylne budowie jeszcze większej ilości odnawialnych źródeł energii w swojej okolicy. 70% ankietowanych popiera budowę turbin wiatrowych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Poparcie to wzrasta do 76% w przypadku zaangażowania społeczności lokalnych poprzez tworzenie miejsc pracy, współudział w zyskach i własności oraz konsultacje w zakresie planowania i ochrony przyrody.

Niewiele osób, bo jedynie 18% w całej Europie – uważa, że ich rządy „robią już wszystko, co w ich mocy, by przeciwdziałać zmianom klimatu” (w Polsce 14%). 69% Europejczyków chce, aby ich rządy podejmowały więcej działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

źródło: psew.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz