Reklama
cleanpowerforall

Preizolowane przewody Tubolit Split – sposób na sprawniejszą i wydajniejszą pracę klimatyzatorów

Sprawna i wydajna praca klimatyzatorów w znacznej mierze zależy od doboru izolacji i eliminacji strat ciepła na przewodach z czynnikiem chłodzącym. Izolacja Tubolit Split jest wsparciem dla efektywnej pracy urządzeń oraz chroni instalację przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki podwyższonej klasie bezpieczeństwa pożarowego może być też stosowana wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie materiałów nieprzyczyniających się do rozgorzenia.

Preizolowane przewody Tubolit Split – sposób na sprawniejszą i wydajniejszą pracę klimatyzatorów
Preizolowane przewody Tubolit Split – sposób na sprawniejszą i wydajniejszą pracę klimatyzatorów [Źródło: armacell.pl]

Połączenie zewnętrznych i wewnętrznych jednostek klimatyzacyjnych typu split i multi split czy też pomp ciepła to zagadnienia pojawiające się w instalacjach klimatyzacyjnych.

Gotowe rozwiązanie firmy Armacell, w postaci preizolowanych rur miedzianych Tubolit Split i Tubolit DuoSplit, pozwala na szybkie i wygodne stworzenie projektu instalacji i jej wykonawstwo. Całość prac ogranicza się do podłączenia zaizolowanych fabrycznie rurociągów do jednostek typu split lub multisplit. W odróżnieniu od typowych rozwiązań całkowicie odpada potrzeba izolowania rur miedzianych na budowie.

Pianka z zamkniętokomórkowego polietylenu z kopolimerową folią spełnia jednocześnie funkcję izolacji termicznej, przeciwwilgociowej i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowa, zewnętrzna folia zabezpiecza też izolację przed promieniami UV, zwiększając jej żywotność. Dzięki temu te same przewody możemy stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku, bez obaw o ich trwałość. Produkty Tubolit DuoSplit zaopatrzone są też w specjalny, chroniony patentem system, zapewniający łatwiejsze łączenie i rozłączanie przewodów bez konieczności stosowania dodatkowych spinek i kleju.

Wchodzące w skład systemu rury mogą być stosowane w szerokim zakresie temperatury czynnika od -50 °C do +105 °C, a współczynnik przewodności cieplnej λ na poziomie 0,036 W/(m·K) zapewnia skuteczną ochronę przed stratami energetycznymi. Przekłada się to się na większą wydajność urządzeń i mniejsze koszty eksploatacyjne. Preizolacja zapewnia też większą szczelność warstw ochronnych i pozwala uniknąć wielu błędów wykonawczych.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Do najczęstszych problemów przy projektowaniu instalacji przechodzących przez kilka pomieszczeńz pewnością zaliczamy kwestię bezpieczeństwa pożarowego. Nowa, podwyższona klasa odporności ogniowej umożliwia stosowanie produktów Tubolit Split i DuoSplit także w pomieszczeniach, w których przepisy wymagają podwyższonego poziomu bezpieczeństwa.

Produkty Tubolit Split i DuoSplit posiadają teraz wyższą klasę bezpieczeństwa pożarowego BL-s1, d0. Oznacza to, że mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie materiałów nierozprzestrzeniających ognia, w najwyższej podklasie pod względem ograniczenia ilości wytwarzanego dymu i nie tworzących płonących kropli podczas pożaru.

Preizolowane przewody Tubolit Split i DuoSplit dostępne są zarówno z rurami w systemie metrycznym o średnicy od 6 do 22 milimetrów, jak i imperialnym o średnicach od ¼ do ⅞ cala. Pozwala to na ich wykorzystanie w urządzeniach różnych producentów i wygodne połączenie z istniejącymi fragmentami instalacji. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe osłonięcie izolacji mamy też możliwość wykorzystania specjalnych korytek i osłon dostosowanych wymiarowo do przewodów.

Szeroka funkcjonalność, możliwość dobrania średnicy dostosowanej do wymaganej przepustowości i podwyższony poziom bezpieczeństwa pożarowego pozwalają na mnogość zastosowań izolacji Tubolit Split i DuoSplit firmy Armacell. Sprawdzą się one zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz w budynkach o różnych stopniach ochrony pożarowej. Pozwalają również uniknąć czaso i pracochłonnego instalowania izolacji na budowie.

Wykorzystanie jednego typu preizolowanych materiałów ma wpływ również na uproszczenie całego procesu projektowego – można w prosty sposób stworzyć zestawienia materiałowe, dokumentacja tworzona jest w oparciu o jeden szablon, a planowanie układów instalacyjnych odbywa się bez rozróżniania na odcinki.

Źródło: armacell.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz