Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

6 zalet ogrzewania pompą ciepła

W obliczu kryzysu energetycznego zainteresowanie ogrzewaniem budynków przy pomocy pomp ciepła nieustannie rośnie. Fakt ten nie powinien dziwić, jest to bowiem ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną oraz zadbać o środowisko naturalne. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z instalacji pomp ciepła – poznaj wszystkie zalety tych urządzeń.

6 zalet ogrzewania pompą ciepła
6 zalet ogrzewania pompą ciepła

Nowoczesne metody ogrzewania domu – jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła działają na zasadzie odwrócenia procesu termodynamicznego – tu energia cieplna przepływa z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które wykorzystują paliwa kopalne, pompy są rozwiązaniami ekologicznymi i ekonomicznymi w użytkowaniu.

Istnieją 3 podstawowe rodzaje pomp ciepła: pompa gruntowa, która pobiera odnawialną energię cieplną zgromadzoną pod powierzchnią gruntu, powietrzna pompa ciepła (na przykład pompa typu powietrze/woda) wykorzystująca energię nagromadzoną w powietrzu oraz wodna pompa ciepła – w tym przypadku źródłem ciepła jest woda pochodzące ze zbiornika wodnego (staw, rzeka, jezioro) lub wód gruntowych.

Zalety pomp ciepła:

  • Ekonomia – jedną z zalet pomp ciepła jest oszczędność. Urządzenia te są bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne systemy grzewcze oparte na paliwach kopalnych. Oznacza to, że pompy ciepła zużywają mniej energii, aby wyprodukować tę samą ilość ciepła – świadczy o tym wysoki współczynnik COP. Aby dodatkowo obniżyć nakłady finansowe ponoszone na ogrzewanie, można zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych. Ciekawym rozwiązaniem jest też hybrydowe ogrzewanie domu – hybrydowe pompy ciepła będące połączeniem kotła kondensacyjnego z pompą ciepła pozwalają ogrzewać budynek tym, co w danym momencie jest bardziej opłacalne.
  • Ekologia – pompa ciepła pozwala na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej i zadbanie o stan środowiska naturalnego. Urządzenie nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, pyłów ani spalin, dzięki czemu dbasz też o własne zdrowie. Pompa ciepła jest bez wątpienia doskonałą alternatywą dla systemów grzewczych wykorzystujących węgiel, ekogroszek czy pellet.
  • Zdrowie – pompy ciepła nie produkują szkodliwych dla organizmu (zwłaszcza dla układu oddechowego) zanieczyszczeń, dlatego też są one szczególnie zalecane w przypadku osób zmagających się z alergią lub astmą.
  • Wydajność – najważniejsze parametry używane do oceny wydajności pomp ciepła to COP (wyrażający stosunek ilości ciepła dostarczanego przez pompę do ilości energii) oraz SCOP (pozwalający obliczyć, ile prądu zużyje pompa w ciągu danego sezonu ). Im wyższe będą te wartości, tym efektywniejsze będzie urządzenie i tym niższe zapłacimy rachunki za energię elektryczną. Warto wiedzieć, że najistotniejszy w tym względzie jest dobór właściwej mocy pompy ciepła do zapotrzebowania budynku, dlatego warto zlecić to fachowcom.
  • Komfort użytkowania – pompy ciepła są niemal bezobsługowe – wystarczy wybrać pożądaną temperaturę, jaka ma panować w pomieszczeniach i zasobniku c.w.u., a resztą będzie zarządzał układ automatycznego sterowania. Nie wymagają one także dużych nakładów na przeglądy czy serwis. Dodatkowo pompy ciepła mogą być wykorzystywane podobnie jak klimatyzacja (warto wówczas zastanowić się nad montażem klimakonwektorów, które są odbiornikiem ciepła/zimna generowanym przez pompę).
  • Dofinansowania – pompy ciepła wymagają poniesienia znacznych kosztów, dlatego część osób rezygnuje z ich montażu. Tymczasem każdy, kto planujące zakup i instalację urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, a zatem i pomp ciepła, może ubiegać się o różne dotacje finansowe w programach ogólnopolskich takich jak:
  1. Czyste Powietrze – w przypadku pompy ciepła powietrze/woda dofinansowanie może wynosić: do 12.600 zł (podstawowy poziom), do 22.000 zł (podwyższony poziom) lub do 31.500 zł (najwyższy poziom dofinansowania).
  2. Moje Ciepło – posiadacze nowobudowanych nieruchomości o podwyższonym standardzie energetycznym mogą otrzymać zwrot do 30% kosztów zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej lub gruntowej (a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%).
  3. Stop Smog – program jest skierowany do osób najuboższych, które nie mogą sobie pozwolić na termomodernizację nieruchomości czy wymianę przestarzałych urządzeń, mieszkających w gminach położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa; w ramach programu mogą one otrzymać do 70% kosztów pompy ciepła i jej montażu (średni koszt w jednym budynku/lokalu nie może przekroczyć 53 tys. zł).

Sprawdź też: Jak dobrać pompę ciepła?

Pompy ciepła w ofercie Immergas

W ofercie Immergas znajdują się dwa rodzaje pomp ciepła – pompy ciepła typu monoblok oraz pompy ciepła typu split. Pierwsze z wymienionych składają się z jednej części, są to więc samodzielne urządzenia, w których znajduje się cały układ chłodniczy. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i szybki, nie wymaga od instalatora uprawnień f-gazowych. Instaluje się je na zewnątrz budynku. Pompa typu monoblok charakteryzuje się szeroką gamą dostępnych mocy: od 4 do 30 kW oraz możliwością montażu w kaskadach Natomiast należy pamiętać, aby zabezpieczyć instalację przed zamarzaniem.

Pompa typu split składa się natomiast z dwóch jednostek: wewnętrznej (montowanej w środku budynku) oraz zewnętrznej (instalowanej na zewnątrz). Do jej montażu niezbędne są uprawnienia F-gazowe. Obie jednostki muszą znajdować się odpowiednio blisko siebie (do 15 m bez uzupełniania czynnika, maksymalnie do 50m), aby można było połączyć dwie części rurami chłodniczymi. Pompy typu split mogą posiadać moc od 4 do 16 kW.

Decydując się na zakup pompy ciepła, najlepiej poprosić o poradę profesjonalnego instalatora, który wybierze optymalne rozwiązanie. Warto także mieć na uwadze wspomnianą już wcześniej inną, niezwykle ekonomiczne opcję – hybrydową pompę ciepła.

Źródło: immergas.pl

Immergas Polska Sp.z o.o.
ul. Dostawcza 3a
93-231 Łódź
tel. +48 42 649 36 00
e-mail: [email protected]
www: https://www.immergas.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz